Koltuk Döşeme Kullanılan Kumaş Türleri

13 Aralık 2016 Salı 23:55
Bu haber 654 kez okundu

Eski koltukların sağlam iskeleti baz alınarak yapılan koltuk tamiri ya da koltuk döşeme işlemlerinde belirli kumaşlar kullanılmaktadır. Bu kumaşlar genellikle aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.

Koltuk Döşeme Kullanılan Kumaş Türleri
 Eski koltukların sağlam iskeleti baz alınarak  yapılan koltuk tamiri ya da koltuk döşeme işlemlerinde belirli kumaşlar kullanılmaktadır. Bu kumaşlar genellikle aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.

Emrime Kumaş

Posterli kumaş olarakda bilinmektedir. Duvar kağıtlarında bu kumaş örneği hedef alınmaktadır.

Kaşmir Kumaş

Perde, battaniye gibi sıcak tutan tüm oluşumlarda genellikle bu kumaş tipi kullanılır. Uzak doğu ülkelerinde kaz ve keçi tüyünden elde edilmektedir.

Alkantra Kumaş

Dayanıklı bir yapıya sahip olup ağırlıkla polyester ipi geri kalan kısmı ise plastik ana madde olarak algılayacağımız poliüretan maddesinin yapılması ile oluşturulmuş  kumaşlara denilmektedir. Örtü ve kaneperde dayanıklılığı sebebi ile koltuk tamiri için bu tip kumaş tercih edilmektedir.

Yapay Deri Kumaş

Ana maddesinde sıvı pvc bulunan bu tip kumaşta pvc maddesinin gözenekli yapı oluşturması için empire makinesi ile üzerinden geçilmesi ile bu kumş tipi elde edilmektedir. Yapay deri kumaş sağlam bir yapıya sahip olmasının yanı sıra özellikle kullanım kolaylığı ve asil duruşu nedeni ile koltuk döşemelerde tercih edilmektedir.

Keten Kumaş

Bilinen bir kumaş türü olup sağlam ve düzgün yapısı sayesinde  koltuk döşemelerinin tamamında tercih edilmektedir.

Damasko Kumaş

Mat desenlerin oluşumu ile üretimi başlanan bu tip kumaşta daha sonra parlak saten ipler ile kompleks bir kumaş yapısı elde edilmektedir. Ağır bir yapıya sahip ve Avrupa kökenli bir kumaş türüdür.

Osmanlı Kumaş

Osmanlı kumaş ipek, yün ve pamuk ipliklerinin karışımı ile oluşturulmaktadır. Oldukça yumuşak bir yapısı ve kalitesi sayesinde koltuk kaplama için vazgeçilmez bir unsurdur.

Yünlü Kumaş

Bilindik bbir kumaş türü olan yünlü kumaş koyun dış katmanından elde edilmektedir. Kompleks kullanım alanın bulunan yünlü kumaşlar duvadan, sandalye döşeme sistemine kadar çoklu kullanım alanına sahiptir.

Jakar Kumaş

Geneli itibari ile koltuk döşeme ve duvar kaplamalarında kullanılmaktadır.

İpek Kumaş

Tanıdık bir kumaş türü olan ipek kumaş kıyafetlerden, perdelere kadar birçok kompleks alanda kullanılması mevcuttur. Koltuk döşeme sistemleri içinde tercih edilen bir kumaş türüdür.

Kadife Kumaş

Koltuk döşeme ve duvar kaplamalarında kullanım alanı mevcuttur. Kadife kumaş belirli bir iplikten oluşmamakta ipek, keten ve pamuk gibi ipliklerden oluşan çeşitleri bulunmaktadır. Hasas ve sıcak yapısı sayesinde koltuk döşemelerinde zerafetin simgesi olarak kullanılmaktadır.

Koton Kumaş

Ağırlıklı olarak pamuk ipliğinden yapılmaktadır. İpek kumaşın oluşum aşamasının ters hareket edilmesi ile kumaş desenlerininde oluşumu sağlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x