Erdoğan rest çekmişti ülkeler teyakkuza geçti

28 Kasım 2016 Pazartesi 21:45
Bu haber 1136 kez okundu

Haber , Türkiye , Haberler , Son Dakika , Son Dakika Haberleri Recep Tayyip Erdoğan , Sığınmacı , Bulgaristan , Yunanistan

Erdoğan rest çekmişti ülkeler teyakkuza geçti
 Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın, ’Çok ileri giderseniz o hudut kapısı da açılır’ sözleri, komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan’ın güvenlik önlemlerini arttırmasına kapı araladı. Türk sınırını gezen Bulgar Savunma Bakanı Nikolay Nençev, bir kaç saat içerisinde 2 bin askerin sınıra dağıtılabilmesi için yeni ve uzun vadeli tasarılar hazırlandığını söyledi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin AB ile sürdürdüğü görüşmelerin geçici olarak dondurulmasının hemen peşinden katıldığı KADEM Adalet ve Kadın Kurultayı’nde "Kapıkule’ye 50 bin sığınmacı dayanınca feryat ettiniz. Bana bak, şayet daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın sözleri komşu Yunanistan ve Bulgaristan’da mültecilere yönelik yeni önlemlerin alınmasına kapı araladı. Erdoğan’ın mültecilere ait sözlerine yer verilen haberlerde Bulgar ve Yunanistan medyası, bunu ’Avrupa’ya yönelik’ tehdit olarak nitelendirdi ve ’ Erdoğan yeniden mültecilere sınırlarını açmak için AB’ye tehdit etti’ başlıkları kullanıldı.

’TÜRKİYE SINIRI 2’NCİ DERECE TEHLİKELİ BÖLGE’

Türkiye sınırını gezen Bulgar Savunma Bakanı Nikolay Nençev, askerlerinin yakın zaman içinde daha iyi kıyafet ve ekipmana sahip olacağını söyledi. Bulgar medyasına yansıyan haberlere göre, ’Türk- Bulgar sınırı milli acil eylem tasarınında 2’nci derece tehlikeli bölge’ olarak duyuru edildi. Yeni ve uzun vadeli askeri tasarılamada gerekirse sınıra mülteci akınına rağmen 2 bin askeri bir kaç saat içerisinde dağıtılabileceği bilgisine yer verildi. Bulgar medyanına konuşan Savunma Bakanı Nençev şöyle diye konuştu:

"Gördüklerimden ve anladıklarımdan oldukça hoşnudum. Takriben bir aylık bir müddet içinde 350 kişiden fazla sığınmacı yakalandı. Buna çok yüksek bir not veriyorum. Sığınmacı krizi direk Bulgaristan milli güvenliğini tehdit eden bir problemdir ve hudut güvenliği ile ilgili verilen görevlerde olası olduğunca ciddi olacağız. Gerektiğinde hudut bölgesine, hudut güvenliğini sağlamak için, verilen görevleri gerçekleştirmek için birkaç saat içinde takriben olarak 2 bin asker dağıtılabilir. Görüyorum ki, hudut bölgesindeki küçük yerleşim yerlerinde bizim çocuklar insanların çevrelerinde iken daha sakinler."

Yunan medyası ise Erdoğan’ın sığınmacılara ait sözlerinin hemen peşinden uygulamaya geçtiğini iddia ederek, ’Günlük 3.000 sığınmacının Yunan sahillerine gönderileceğini’ iddia etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x