Esad güçleri Halep’te katliam yaptı! Onlarca sivil öldü!

25 Eylül 2016 Pazar 22:55
Bu haber 1391 kez okundu

Halep’te rejim güçlerince tertip ettiği belirtilen hava saldırılarında ilk belirlemelere göre 23 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Esad güçleri Halep'te katliam yaptı! Onlarca sivil öldü!
 Halep'te rejim güçlerince tertip ettiği belirtilen hava saldırılarında ilk belirlemelere göre 23 sivilin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Mahalli yetkililer, Halep'in muhaliflerin kontrolündeki bölgelerine hava saldırıları tertip ettiğini kaydetti.

Merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü şu an bakımından 23 kişinin yaşamını yitirdiğini izah ederken, ölü sayısının artmasını beklediğini belirtti.

Hastaneler ve kurtarma ekipleri ise, yaşamını yitirenlerin sayısını 43 olarak gösterdi.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde tıbbi işleri yürüten Tıbbi Konsey azası Muhammed Zein Khandaqani, hastanelerin yaralılar sebebiyle dolup taştığını, bir hayli yaralının da rehabilitasyon eksikliği hasebiyle hayatını kaybetmesinin beklendiğini kaydetti.

Khandaqani, "bir yerde bu kadar çok insanın can verdiğini görmemiştim, bugün korkunç bir gün, bir saatten az müddette Rus uçakları 50'den fazla kişiyi öldürdü, 200'den fazlasını da yaraladı” diye konuştu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, mütarekenin çöktüğü Pazartesi gününden bu yana 213 sivilin hava saldırıları ve bombalamalar nedeniyle yaşamını yitirdiğini izah etti.

Rusya ve İran'a suçlama

Birleşmiş Milletler'de konuşan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rusya'nın Halep'te yardım kafilenine saldırının hemen peşinden savaş suçu hasebiyle soruşturulması gerektiğini söyledi.

Johnson, Rusya hava kuvvetlerinin rastgele sivil kafilesi hedef alabileceğini söyledi. Rusya, 19 Eylül'deki saıdırıyı gerçekleştrdiği suçlamalarını reddediyor, bundan muhaliflerin veyahut Amerikan insansız hava araçlarının mesul olabileceğini müdafaa ediyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault da Rusya ve İran'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat'a şiddetin dağılmasını önlemek için baskı yapmamaları vaziyetinde savaş suçundan suçlu olacaklarını kaydetti.

Ayrault, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada bugünün Birleşmiş Milletler için ‘gerçeklik hatıra' olduğunu vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki toplantı Rus hava destekli rejim güçlerinin Halep'e saldırılarını yoğunlaştırdığı sırada Amerika, İngiltere ve Fransa tarafından istemişti.

‘Sulh için mütalaalar manasız'

Aynı zamanda Suriye'deki muhaliflerin büyük bir bölümü sulh için yürütülen beynelmilel mütalaaları manasız olarak niteledi.

33 karşıt görüşlü grup tarafından imza adan deklarasyonda rejim ve Rus hava saldırılarının durması, karşıt görüşlü bölgelere uygulanan abluka etmenin kaldırılması çağrısı yapıldı. İzahta "bu koşullar altında mütalaalar manalı ve faydalı değil” ifadesi yer aldı.

Gruplar, Rusya'nın rastgele bir görüşmedeki arabuluculuğunu kabul etmeyeceklerini belirtti, Rusya'yı ‘insanlara karşı işlenen suçlarda rejime ortak' olarak niteledi.

Muhalifler, Pazar günü Halep'te evvelki gün rejim güçlerine kaybettikleri bir bölgeyi yine ele geçirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi muhaliflerin artık sivillerin yaşamadığı daha önceki Filistin sığınmacı kampı Handarat'ı aldığını kaydetti. Bölge, muhaliflerin ehemmiyetli ikmal yolu olan Castello Yolu'na yakın.

Aynı zamanda muhalifler Hama yakınlarında çok sayıda Alevi'nin yaşadığı Masyaf'ı bombaladı.


Haber Kolaj

Yorum Gönder

@name x