Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un sırıtarak meydan okudu

13 Eylül 2016 Salı 22:30
Bu haber 696 kez okundu

Ülkesinde diktatöryal bir yönetim benimseyen Kim Jong-un, kameralara sırıtarak poz verdi. ABD Washington'un bölgeye B-1 Lancer tipi bombardıman uçaklarını yolladığı dakikalarda, Kuzey Kore lideri mısır tarlasında gülüyordu. Görüntüler dünya medyasında da alay konusu oldu.

Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un sırıtarak meydan okudu
 

'Düşman kardeşler' Güney ve Kuzey Kore arasındaki gerilim, Pyonyang'ın geçtiğimiz hafta en büyük nüklere silah tecrübesini yapmasıyla bir sefer daha doruk yaptı. Seul idaresinin bağlaşığı AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ, hemen bölgeye B-1 bombardıman uçaklarını gönderdi ve nükleer silah taşıma kapasitesine sahip uçaklar Güney Kore semalarında gövde gösterisi yaptı.

Güney'de bunlar olurken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ise bir çiftliği denetliyordu. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA'nın geçtiği resimlerde, Kim Jong-un'un Mısır tarlasında tek başına güldüğü kare çok dikkat çekti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Savunma Bakanlığı Pentagon, Washington ile Seul arasındaki güvenlik taahhütleri gereği B-1 Lancer tipi nükleer silah taşıma kapasitesine de sahip bombardıman uçaklarının Güney Kore semalarında uçtuğunu Sabah saatlerinde duyurmuştu. 

İzahta, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye ait Guam Adası'ndaki Andersen Hava Kuvvetleri Üssü'nden kalkan uçakların, Kuzey Kore'ye 120 kilometre mesafede yer alan Osan Üssü üzerinde uçuş yaptığı bilgisi verildi.

Amerikan medyasındaki haberlere göre, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Güney Kore jetleri eşliğinde Güney Kore hava alanında dolaşan Lancer'lar, yere iniş yapmadan yine Guam'daki üsse döndü.

Pentagon, Güney Kore'nin güvenliğine verdiği taahhüdü herkese anımsatmak için AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin bu tür askeri eylemleri tekrarlayacağını aktardı.

B-1 Lancer, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hava Kuvvetleri'nde kullanılan uzun erimli stratejik bombardıman uçağı olarak biliniyor.  B-1'ler, yer altındaki askeri tesisleri de imha edebilecek nükleer füze ve bombalar taşıma kapasitesine sahip. Lancer'lar, B-52 Stratofortress ve B-2 Spirit ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ uzun erimli bombardıman kapasitesinin omurgasını oluşturuyor.

Geçen hafta beşinci nükleer silah tecrübesini gerçekleştiren Kuzey Kore, başta Güney Kore olmak üzere beynelmilel kamuoyundan büyük reaksiyon almıştı. 5.3 büyüklüğünde bir zelzeleye kapı aralayan tecrübenin hemen peşinden AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'ye karşı şart olan adımların atılacağı iletinini vermişti.

Kore Savaşı (1950-1953), teknik olarak bir sulh anlaşmasıyla sonlandırılmadığı için iki ülke hali hazırda savaşta kabul ediliyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin Güney Kore'de 28 bin, Japonya'da ise on binlerce askerinin konuşlu olduğu belirtiliyor.Haber Kolaj
Anahtar Kelimeler B-1 LancerKim Jong-un

Yorum Gönder

@name x