Branş dağılım listesi yayınlandı

06 Kasım 2016 Pazar 10:55
Bu haber 1639 kez okundu

En çok öğretmen ataması yapılacak branşlar ile, önümüzdeki dönem atamaların en aza ineceği öğretmenlik branşları hakkında çok çarpıcı bir analiz yapıldı. En fazla atama hangi branşta olacak? Öğretmen atamaları ile ilgili son dakika gelişme için haberimizin detayına bakınız..

Branş dağılım listesi yayınlandı
 Gelecek dönemdeki MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'in tasarılamalarına göre en çok öğretmen atamaları yapılacak dallar belli oldu. Ulusal Eğitim Bakanlığının gelecek dönemdeki tasarılamaları kimi dallarda ciddi manada öğretmen ihtiyacını da beraberinde getirecek. Öğretmen ihtiyacı artacak olan bu dallarda öğretmen atamaları da artacak. Bunun yanı sıra bu dallar harici diğer öğretmenlik dallarına atamalar azalacak. Milli eğitim bakanlığı personel olarak Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın gelecek dönemdeki tasarılamaları doğrultusunda en çok öğretmen atamaları yapılacak dalları siz atama bekleyen öğretmen adaylarımız derledik.
İŞTE EN ÇOK ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILACAK DALLAR

-Son yapılan  öğretmen atamaları sonrası  12 Bin civarı Öğretmen açığı bulunan İNGİLİZCE  dalının  5. sınıflar hazırlık sınıfı olması hasebiyle  ders saati artacağı  için ingilizce öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacı sayısı 25 Binleri bulacak..Zira ders saati artan her dalın öğretmen ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Ve öğretmen ihtiyacı itibariyle en çok ihtiyaç ingilizce dalında olacaktır. Başbakan Binali Yıldırım'ın izah ettiği orta vadeli hükümet tasarınına göre eğitim yabancı dil ağırlıklı eğitimin her eğitim öğretim kademesinde okutulacak olması, en az 30 bin ingilizce öğretmenine daha ihtiyaç olacağını gösteriyor.


-Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer dal ise "Din Kültürü Ahlak Bilgisi"branşı.  İlkokul, ortaokul ve lise müfredatının tamamında dersi bulunan Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşında Öğretmen açığının 15 Binlere erişeceği öngörülüyor.


- Sınıf Öğretmenliğinde de Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Ulusal Eğitim Bakanlığında görevli 240 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her senede MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan  öğretmen atamaları sonrası 13 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde son norm aktüellemesi sonrası  öğretmen ihtiyacının 20 binleri bulması öngörülüyor. Ayrı olarak FETÖ dahilinde ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu sınıf öğretmeni.


-Özel Eğitim Öğretmenliği ile Kılavuz Öğretmenlik dalında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek olasıdır. Kılavuz öğretmenlik dalında son yapılan sözleşmeli öğretmen atamalarından sonra 7 bin civarı, özel eğitim öğretmenliği dalında da 10 bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İleriki dönemlerde bu iki dalında öğretmen açığının 10 binin üzerine çıkacağını söylemek olasıdır.


-Okul öncesi dalı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer dal. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan dalda; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının 30  binlere çıkacağı düşünülüyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın izah ettiği orta vadeli hükümet tasarınına göre okul öncesi eğitimin mecburi olarak okutulacak olması okul öncesi dalında da öğretmen açığını hissedilir düzeyde artıracaktır. 3 sene içinde atama bekleyen okul öncesi öğretmeni kalmayacaktır. 

-Öğretmen ihtiyacı artacak olan diğer dallar ise; Arapça, Bilişim Teknolojileri, Felsefe olacaktır.Gelecek yıldan itibaren okullarda okutulması tasarılanan "Düşünme Eğitimi" "Kodlama Dersi" ve "Arapça Dersi" bu branşlarda öğretmen ihtiyacını ve atamalarını da artıracaktır. 

Beden Eğitimi ve ilköğretim matematik öğretmenliği branşında da öğretmen ihtiyacı artacağını söylemek olasıdır.


***Yukarıda sayılan branşların öğretmen ihtiyacının çok olacağını söylemek olasıdır.


ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALACAK OLAN BRANŞLAR

Son yapılacak sözleşmeli  öğretmen atamaları ve dersane öğretmen atamaları, bazı branşlarda doluluk oranını %100 düzeyine getirdi. Bilhassa Sosyal bilgiler, Türk Dili Edebiyatı, Fen Ve Teknoloji, Tarih, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, ,Lise Matematik öğretmenliği  ve Teknik Eğitim Branşlarında branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı kalmadı. Ders saatleri konusunda rastgele bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek olasıdır. (mebpersonel.com)

Yorum Gönder

@name x