Ortaöğretim ve önlisans KPSS tarihleri değişti!

29 Ağustos 2016 Pazartesi 22:13
Bu haber 1381 kez okundu

KPSS önlisans ve ortaöğretim/lise düzeyinde müracaatlar bitti. ÖSYM'den yapılan izahta KPSS'ye müracaat eden adaylar için ön lisans ve lisans düzeyinde imtihan tarihlerinde farklılığa gidildi. İşte güncellenen tarihler..

Ortaöğretim ve önlisans KPSS tarihleri değişti!
 

Kamu Personel Seçme Sınavı(KPSS)ortaöğretim ve önlisans düzeyinde müracaat işlemleri 09 Ağustos itibari ile başladı.

Müracaatların bitmesinin hemen peşinden ÖSYM'den imtihan tarihleri konusunda farklığa gidildiği izahı yapıldı.

"22.10.2016 tarihinde yapılacağı ilanlan Kamu Personel Seçme Sınavının (2016-KPSS Ortaögretim/Önlisans (Ön Lisans Düzeyi),16 Ekim 2016 tarihinde yapılmasına,

23.10.2016 tarihinde yapılacağı ilanlan Kamu Personel Seçme Sınavının (2016-KPSS Ortaögretim/Önlisans (Ortaöğretim Düzeyi),20 Kasım 2016 tarihinde yapılmasına karar verilmiştir" izahında bulunuldu.

DİN HİZMETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ (DHBT)

DHBT’ye katılmak isteyen adayların, KPSS Genel Beceri-Genel Kültür seansına da katılmaları mecburi olduğundan, en az 110,00 TL imtihan fiyatı yatırmaları gerekmektedir. Yatırılacak imtihan fiyatının DHBT seansına ait olan 55,00 TL’si, 21 Eylül-3 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak DHBT başvurularında ödenecektir.

DHBT BAŞVURU MÜDDETİ

DHBT başvuru müddeti 21 Eylül-3 Ekim 2016 tarihlerindedir. Adaylar, KPSS’ye
katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT’ye katılmak zorundadır. Ön lisans düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların KPSS Ön Lisans Sınavına, ortaöğretim düzeyinde DHBT’ye katılacak adayların ise KPSS Ortaöğretim Sınavına başvuru yapmaları ve alakalı sınavın GENEL BECERİ-GENEL KÜLTÜR seansına katılmaları zorunludur.

ADAYLARA İKAZ

2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisansa son müracaat tarihi olan 24 Ağustos 2016 tarihi bakımından ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar, ortaöğretim düzeyinde imtihana girmek için müracaat edemezler.

Müracaat ekranına yansıtılan MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI e-okul ile YÖKSİS kaynaklı eğitim bilgileri, ÖSYM başvuru merkezlerinde değiştirilemez. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI e-okul ile YÖKSİS’teki eğitim bilgilerinde eksiklik/düzeltme olan adayların başvuru müddeti içinde kendi okullarına/üniversitelerine müracaat ederek bu bilgilerinin düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI e-okul ve YÖKSİS’te eğitim bilgisi bulunmayan adaylardan (KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ hariç ülke dışı, askeri okul talebeleri/mezunları ile ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (ais) yabancı tebaalı numarası edinen (0 ile başlayan YU numarası) adaylar), ÖSYM arşivinde de eğitim bilgisi bulunmayan veya ÖSYM arşivindeki eğitim bilgilerinde düzeltme/farklık bulunanların bu bilgileri, ÖSYM başvuru merkezlerince değiştirilebilecek/düzeltilebilecektir.

Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav fiyatını yatırmayan adayların başvuruları bitirmemiş olacağından başvuru kayıt bilgileri iptal edilerek bu adayların bina/salon atamaları yapılmaz ve bu adaylar için Sınava Giriş Dokümanı tertip etmez.

Müracaatını bitiren tüm adaylar, müracaat müddeti içinde ÖSYM’nin Web sayfasında yer alan Aday İşlemleri Sisteminden (ais.osym.gov.tr) müracaat bilgilerini kesinlikle kontrol etmeli, müracaatının bitirdiğini teyit ederek imtihanın diğer evrelerinde gerekebileceğinden aday müracaat kayıt bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinmelidir.

İmtihana müracaat edecek adayların, Ek’te yer alan Başvuru Rehberi’nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

SON GÜN KUYRUĞU

Edirne’de Kamu Personeli Seçme İmtihanı (KPSS) Ortaöğretim ve Önlisans müracaatı yapmak isteyen ve müracaat işlemlerini son güne bırakan adaylar, ÖSYM merkezleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

9 Ağustos'ta başlayan Kamu Personeli Seçme İmtihanı (KPSS) Ortaöğretim/Ön Lisans müracaatlarının bugün bitecek olması ÖSYM merkezlerindeki yoğunluğu arttırdı. Müracaat işlemi yapmak isteyen adaylar Edirne’de sabah saatlerinden itibaren Trakya Üniversitesi Ayşekadın Kampüsü’nde bulunan ÖSYM önünde kuyruk oluşturdu. Gün boyu devam edecek başvuru işlemlerini bitirmek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Başvuru işlemi yapmak için sabah 07.30’den itibaren kuyruğa girdiğini anlatan adaylardan Mine Uzun, şöyle diye konuştu:

"Hala işlem odasına giremedik, önümde 10 kişi var. Yapılacaksa bu iş sahiden normal koşullarda yapılsın. Burada bir çok insan resim yenilemek için bekliyor. ÖSYM’deki resimlerimiz aktüel değil, internet üzerinden bu yüzden müracaat yapamıyoruz. Burada resim yenilemek için bekliyoruz."

Adaylardan Berkay Atalay ise herkesin son güne bıraktığı için kuyrukların uzadığını belirterek, "Sabah 08.00’da uyandım, müracaat işlemi için buraya geldim. Bahçeden bina kapısına dahi 3 saate geldim. KPSS’ye girmek aklımda yoktu, babamın söylesiyle geldim. Şimdi müracaat yapacağım" dedi.Haber Kolaj

Yorum Gönder

@name x