Alarko Holding'in sahibi İshak Alaton yaşamını yitirdi

12 Eylül 2016 Pazartesi 01:11
Bu haber 1232 kez okundu

Alarko Holding'in sahibi İshak Alaton yaşamını yitirdi. İshak Alaton kimdir, hayatı ve kendisi ile ilgili tüm merak edilenler..

Alarko Holding'in sahibi İshak Alaton yaşamını yitirdi
 Alarko Holding'in kurucusu ünlü işadamı İshak Alaton 89 yaşında 11 Eylül 2016 akşamı hayatını kaybetti.
Alarko Holding’in kurucusu İshak Alaton (89), kalp yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Alaton, bir süredir de yaşlılığa bağlı hastalıklar nedeniyle tedavi görüyordu.
İshak Alaton’un vefatı ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İshak Alaton kimdir? 

İşadamı. Endüstrici. Alarko Şirketler Topluluğu eş başkanı.

İshak Alaton, 1927 seneninde İstanbul'da doğdu. 8. sınıfa, (kendi deyimiyle gri senelere) kadar Şişli Terakki'de ve St Michel'de okudu. Yokluklar, sıkıntılar yüzünden liseden sonra okuyamadı. Babası Hayim Alaton, "gri senelerde" varlık vergisini ödeyemediği için Aşkale'ye gönderilen 5000 gayrimüslimdendi.

Küçük İshak, ailesine bakabilmek için Mehmet Kavala şirketinde getir götür işlerine başladı. Volvo ithal eden şirket aracılığıyla İsveç Konsolosu ile tanışınca bahtı değişti. İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya başladı.

Bu yıllar İshak Alaton'un dünya görüşünün şekillendiği, sosyal demokrasiyle tanıştığı yıllar oldu. İnsan haklarına saygılı, gelir dağılımın mükemmel olduğu İsveç'e hayran kaldı.

Alaton, 2000 seneninde Star Gazetesi'nde yayınlanan röportajda Jale Özgentürk'e verdiği beyanatta "1950'li senelerde sosyal demokratım demek yürek isterdi. Ben bu felsefeyi müdafaa ettim. Anlatmaya çalıştım fakat gerçek manasıyla kimse öğrenemedi" demekten kendini alamadı.

28 yaşında Türkiye'ye dönerek varlık vergisi mağdurlarından Üzeyir Garih'le Bankalar Caddesi'nde Vefai Han'da bir göz odada ortaklık kurdu. 2000'de 46. kuruluş senenini kutlayan 6 bin çalışanlı Alarko Holding'in temeli atılmış oldu.

Alaton, özlediği Türkiye'yi "İnsan haklarına saygılı demokrasiyi özümsemiş; insanların görüşlerini açıkça ortaya koyabilecekleri, konuşabildikleri, bağırabildikleri, saygının egemen olduğu, sulhtan yana, güneydoğusuyla sulhmuş bir devlet istiyorum. 

Türkü, Kürtü, süryanisi ehemmiyetsizleşmiş, TC yurttaşı olma gururu taşıyan bir hatırlı ülke var düşümde..." diye tanımlıyor.

Haber Kolaj

Yorum Gönder

@name x