Benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldı

22 Kasım 2016 Salı 21:57
Bu haber 997 kez okundu

Bu gece yarısından itibaren PÜİS tarafından yapılan izaha göre benzine 15 kuruş, mazota ise 10 kuruş zam bekleniyor. Petrol varil ücretleri tavan yaparken bugün 49,61 dolarla doruğu gördü.

Benzin ve motorin fiyatlarına zam yapıldı
 Bu gece yarısından itibaren PÜİS tarafından yapılan izaha göre benzine 15 kuruş, mazota ise 10 kuruş zam bekleniyor. Petrol varil ücretleri tavan yaparken bugün 49,61 dolarla doruğu gördü.
Petrol Ürünleri Patronlar Sendikası (PÜİS), bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 15 kuruş, mazota 10 kuruş zam beklendiğini bildirdi.

PÜİS'in Twitter ve Facebook hesabından yapılan izahta, "23 Kasım 2016 tarihinden geçerli olmak üzere benzine 15 kuruş, mazota 10 kuruş, gaz yağı ve siyah ürünlerde de zam beklenmektedir" denildi.

PÜİS'ten üst düzey bir yetkili, paylaştıkları bilgileri TÜPRAŞ ve sıvı yakıt dağıtım şirketlerinden aldıklarını söyledi. Aynı kaynak, "Bugüne kadar hiç yanılmadık. En fazla 1 kuruşluk bir yanılma hissesi oluyor" diye konuştu.

PETROL ÜCRETLERİ ÜÇ HAFTANIN DORUĞUNDA

Brent petrolün varil ücreti, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) azalarının arz kısıntısı ile ilgili anlaşma sağlayacağı beklentileriyle bir gün evvel yüzde 5'in üzerinde değer kazanırken, bugün 49,61 dolarla 3 haftanın en yüksek düzeyini gördü.

Gelecek hafta Viyana'da gerçekleştirilecek OPEC toplantısı öncesinde, azaların arz kısıntısına yönelik anlaşma ihtimalinin yüksek olduğu haberleri petrol ücretlerindeki hızlı artışı beraberinde getirdi.

Mevzubahis gelişmenin tesiriyle Brent petrolün varil ücreti bir gün önce yüzde 5 değer kazanarak günü 49,12 dolardan bitirdi. Bugün ise 49,61 dolarla 3 haftanın en yüksek düzeyini gören Brent petrolün varil ücreti, saat 10.20 itibarıyla 49,17 dolardan işlem görüyor.

Batı Teksas türü ham petrolün varil ücreti ise bir gün önce yüzde 6,1 yükselişle günü 48,44 dolardan bitirmesi sonrasında bugün 48,5 dolar düzeylerinden alıcı buluyor.

Analistler, sakin data akışı dolayısıyla arza ait gelişmelerin fiyatlamalarda belirleyici olmayı sürdürdüğüne işaret ederek, dolar endeksindeki dengelenme sürecinin ise fiyatlar üzerindeki aşağı istikametli baskıyı azalttığını kaydetti.

Teknik açıdan Brent türü ham petrolün varil ücreti için 100 günlük hareketli vasatinin da geçtiği 47,8 doların ehemmiyetli destek konumuna geldiğini belirten analistler, bu düzeyin üzerinde 50,4 ve 51,3 doların direnç olarak izleneceğini dile getirdi.


Haber Kolaj
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x