Akın İpek İngiltere'den resmen istendi

04 Aralık 2016 Pazar 17:59
Bu haber 822 kez okundu

‘FETÖ’ çatı davası maznunları arasında yer alan Koza Şirketler Grubu’nun daha önceki idare heyeti başkanı Akın İpek’in de aralarında bulunduğu 10 maznun ile ilgili iade talepnameleri hazırlanarak alakalı ülkelere iletilmesi için adalet bakanlığına gönderildi.

Akın İpek İngiltere'den resmen istendi
Anadolu Ajansı’nın haberine göre Akın İpek ve Talip Büyük’ün İngiltere’de, Nejdet Muvaffak olan’ın Hollanda’da, Cemil Koca’nın Togo’da, Hamdullah Bayram Öztürk’ün Brezilya’da, Mehmet Ali Büyükçelebi, Ahmet Kurucan ve Ahmet Kara’nın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de, Ahmet Şahinalp ve Mehmet Ali Şengül’ün ise Almanya’da bulunduğu belirledi.

Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, bu kişilerin iadesi için her ülkeye ayrı olarak göndermek üzere talepname tertip etti.

Maznunlara yönelik suçlamalar neler?

Maznun Akın İpek ve yakın aile fertleri ile ilgili, ‘terör örgütü azası ve yöneticisi olmak, terör örgütü propagandası yapmak ve terörizmi finanse etmek’ suçlarından tahkikat bulunurken, Şahinalp’in ‘Almanya imamı’, Muvaffak olan’ın da ‘Hollanda imamı’ olduğu ve 2013’te yurtdışına kaçtıkları öne sürülüyor.

Bir diğer maznun Cemil Koca, iddianamede ‘FETÖ’nün Ankara imamı’ olarak nitelendiriliyor. Koca, ayrınca KPSS suallerinin sızdırılmasına ait davanın da maznunları arasında bulunuyor.

Koca’nın, Ankara’daki Cemaat okullarından mesul olduğu ve iş adamlarından ‘himmet’ isimi altında yüklü miktarda para topladığı dile getiriliyor.

Sanık Talip Büyük, ‘Kuzey Irak ve Ortadoğu imamı’, Hamdullah Bayram Öztürk, ‘Molla’ ve ‘Brezilya imamı’, Kurucan’ınsa Gülen’den sonraki örgüt öncüsü adayları arasında gösterildiği ve Gülen’in yeğeniyle evli olduğu iddianamedeki bilgiler arasında.

İddianamede sanık Ahmet Kara’nın ‘bir dönem örgütün mahrem hizmetlerden saydığı TSK, Emniyet ve MİT’in imamlarının’bağlı çalıştığı kişi olduğu, sanık Büyükçelebi’nin ‘tayin kurulu’içerisinde bulunduğu, Şengül’ünse örgütün tesirli isimlerinden olduğu ve ‘istişare kurulu azası’ olarak görev yaptığı kaydediliyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x