Anayasa değişiklik paketinin 2.Tur oylamasında 330 korkusu

18 Ocak 2017 Çarşamba 14:00
Bu haber 704 kez okundu

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, MHP ve AKP'den 20 milletvekilinin Genel Heyet'da yapılacak ikinci tur oylamaya katılmayacağı veya ters istikamette rey vereceği yolundaki iddiaları gündeme getirdi.

Anayasa değişiklik paketinin 2.Tur oylamasında 330 korkusu
 Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, MHP ve AKP'den 20 milletvekilinin Genel Heyet'da yapılacak ikinci tur oylamaya katılmayacağı veya ters istikamette rey vereceği yolundaki iddiaları gündeme getirdi. Sarıkaya, "Söylentiler, iki partiyi diken üstünde tutuyor. Bunu engellemeye dönük sıkı markaj stratejileri geliştiriliyor. CHP Milletvekili İlhan Kesici’nin dünkü sohbetimizde ifade ettiği şu tümce bütünü özetliyor: 'Partiye karşı hainlik, vatan hainliğinden daha beter bir şeymiş gibi idrak ediyor. Parti içi kınama katsayısı normalin üzerinde; böyle olmamalı'" diye yazdı.
AKP'nin MHP ile görüşerek hazırladığı ve partili cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa farklığı önerisinin 18 maddesi de birinci tur oylamada kabul edilmişti.

Muharrem Sarıkaya'nın "Oylama stratejileri" başlığıyla yayımlanan (18 Ocak 2017) yazısı şöyle:

Stratejilere bakılırsa, Anayasa farklığı paketinin ikinci turu, tartışmalı, dövüşlü ve karşılıklı hakaretlerle geçen ilkinden değişik olacak.

Bunun nedeni de partilerin ağırlıklı olarak milletvekillerinin yüreklerini ve toplumsal tabanlarını amaçlamış olmaları.

Nitekim CHP Öncüsü Kemal Kılıçdaroğlu’nun, MHP Öncüsü Devlet Bahçeli’den buluşma isteyerek bugün gerçekleştireceği müzakerenin nedeni de buna dayalı.

Her ne kadar MHP Öncüsü CHP Öncüsü’nin randevusundan vazgeçmesini sağlamak istercesine Twitter üzerinden CHP’yi suçlayıcı iletiler yayınlamış olsa da Kılıçdaroğlu randevusunu gerçekleştirmekte kararlı.

Kılıçdaroğlu, grup toplantısı sonrası kulisteki sohbetimizde MHP Öncüsü’nin tweet’lerini hatırladıp “Randevuya gidecek misiniz?” diye sorduğumda, kürsüdeki cümlesini yineledi:

“Söz konusu vatansa gerisi teferruattır. Evet gideceğim...”

Kılıçdaroğlu’nun müzakerede Bahçeli’ye bugüne kadar ifade ettiği mahzurları sıralayıp “Ret verin düşsün veya askıya alalım, seçime gidelim, halk şayet istiyorsa Meclis’ini kendi kursun” tekliflerini götürmesi bekleniyor.

Ancak farklık önerinine kimi milletvekillerinden ve tabandan gelen reaksiyonlara rağmen destek veren Bahçeli’nin tutumunda bir farklık öngörülmüyor.

Gözler kabinde
CHP de bunu bilmesine karşın, referandum sürecinde, “Biz ikaz görevimizi yaptık, buna karşın destek oldu” diyebilmek için MHP Öncüsü’ne gidiyor.

CHP’nin buluşma almasının bir diğer nedeni de MHP milletvekillerini etkilemek için taban hazırlamak.

Zira ilk turda üzerinde farklık önergeleri verilmiş olan maddeler üzerinde yapacağı 5’er dakikalık konuşmalarda MHP milletvekillerinin yüreklerini amaçlıyor.

MHP milletvekillerinin kulis sohbetlerinde Anayasa farklığı paketinin maddelerine getirdiği ağır tenkitler dikkate alındığında ilk turdan değişik bir netice getirip getirmeyeceği bilinmiyor.

MHP öncülüğü de bundan olsa gerek, tartışmanın tabanını Anayasa paketinden çıkarıp CHP karşıtlığı tabanına taşıyor.

AK Parti de MHP milletvekillerinin hoşuna gitmeyecek söylem ve eylemler ile ilgili milletvekillerini uyarıyor.

Rey kullanılan kabinler önünde yaşanacak tartışmalardan uzak durmaları ve zarfların içinde başka bir pulun bulunma ihtimalini göz önüne almaları ile ilgili uyarıyor.

Zor 3 gün 
Bütün bu nedenlerle paketin ikinci turu için öngörülen 3 günlük müddetin daha sakin geçeceği öngörülebilir.

Ancak paketin ilk turunun yarattığı gerilimin tesiri daha Meclis’te ortadan kalkmış değil.

Bilhassa oylama neticeleri net olan ikinci turda MHP ve AK Parti içinden 20 kadar milletvekilinin gelmeyerek veya aksi istikamette oy kullanarak paketin özünü oluşturan 3 maddenin 330’un altında kalmasını sağlayacağına dönük söylentiler, iki partiyi diken üstünde tutuyor.

Bunu engellemeye dönük sıkı markaj stratejileri geliştiriliyor.

CHP Milletvekili İlhan Kesici’nin dünkü sohbetimizde ifade ettiği şu cümle bütünü özetliyor:

“Partiye karşı hainlik, vatan hainliğinden daha beter bir şeymiş gibi idrak ediyor. Parti içi kınama katsayısı normalin üzerinde; böyle olmamalı...”

Anahtar Kelimeler değişiklik paketiAnayasa

Yorum Gönder

@name x