Bolu Dağı Tüneli'nin tüpleri on yedi senedir atıl durumda

26 Kasım 2016 Cumartesi 17:52
Bu haber 663 kez okundu

Bolu Dağı Tüneli'nin ayrılınan tüpleri 17 senedir atıl (2) (Yine) BOLU Dağı Geçişi otoban projesi dahilinde yapımı devam ederken 12 Kasım 1999 zelzelesinde hasar görerek ayrılınan, 300 metresi betonlanmış 700 metrelik 2 tünel, 17 seneden bu yana atıl duruyor.

Bolu Dağı Tüneli'nin tüpleri on yedi senedir atıl durumda
 Bolu Dağı Tüneli'nin ayrılınan tüpleri 17 senedir atıl (2) (Yine)BOLU Dağı Geçişi otoban projesi dahilinde yapımı devam ederken 12 Kasım 1999 zelzeleninde hasar görerek ayrılınan, 300 metresi betonlanmış 700 metrelik 2 tünel, 17 seneden bu yana atıl duruyor.
Bolu Dağı Tüneli'nin ayrılınan tüpleri 17 senedir atıl (2) (Yine)

BOLU Dağı Geçişi otoyol projesi kapsamında yapımı devam ederken 12 Kasım 1999 depreminde hasar görerek ayrılınan, 300 metresi betonlanmış 700 metrelik 2 tünel, 17 seneden bu yana atıl duruyor. Yıllar önce AK Parti Şehir Başkanı olduğu dönemde ilk sefer tünelin patetes deposu olarak kullanılabileceğini söyleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Burası sanki natürel bir klima. Buranın değerlendirilmesi konusunda bir çalışma yapmak zorundayız" diye konuştu.

Gümüşova-Gerede Otoban Projesi kapsamındaki 26 kilometrelik Bolu Dağı Geçişi'nin bir bölümünü oluşturan Bolu Dağı Tüneli'nde ilk kazma 1993'te vuruldu. 12 Kasım 1999'da olan 7.2 büyüklüğündeki depremde tünelin Elmalık Mevkii'nde açılan 700 metrelik bölümünde hasar oluştu. 300 metrelik bölümü briketleşen tünelin dörtyüz metresinden beri çökmeler oldu. Bunun üzerine 700 metrelik 2 tüp ayrılınırken, 2 kilometre doğuda belirlenen yeni rotada tünel açılarak Ocak 2007'de hizmete girdi.

PATATES DEPOSU TEKLİFİ TENKİT EDİLMİŞTİ

Bolu Dağı Tüneli'nin ayrılınan ve ağızları demir kafeslerle kapatılan Elmalık tüpleri, 17 senedir atıl halde duruyor. Depemin hemen peşinden AK Parti Şehir Başkanı olduğu dönemde ilk kez atıl haldeki tüplerin patetes deposu olarak kullanılabileceğini söyleyen Bolu Belediye BaşkanıAlaaddin Yılmaz, yıllar sonra tünellerin hala atıl durmasına üzüldüğünü söyledi. Patates deposu teklifi ReisicumhurRecep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde ve iktidar partisi etraflarınca bir çok kez tenkitlen Başkan Yılmaz, ayrılınan tüplerin depo olarak kullanılmasını önermesine karşın medyaya bunun, "Bolu Dağı Tüneli patetes deposu olsun" şeklinde yansıtıldığını söyledi. Başkan Yılmaz, o vakit da tünelin ayrılınan bölümleriyle alakalı bu teklifi getirdiğini belirtti.

DOĞAL KLİMA

Bolu Dağı Tüneli'nin ayrılınan ve hala atıl olan tüplerinin doğal klima olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, şöyle konuştu: 

"Zelzeleden önce yapılıp da şu anda boş kalan, ağzı açılmış ve içeriye doğru giden 2 tane kabası bitmiş tünelimiz var. Buralar şu anda uzun yıllardır boş. Buranın değerlendirilmesi ile alakalı bir çalışma yapmak zorundayız. Bu konuda Tarım Şehir Müdürlüğü ile Ticaret ve Endüstri Odası'nın bir çalışma yapması gerekli. Seben Kazası'nde bol miktarda sebze ve meyve yetişiyor. Bolu'da patates yetişiyor. Aynı anda imalat fazla olduğu vakit patates ücretleri düştüğü için yurttaşlarımız çok yakıntı ediyor. Bu bölge natürel bir klima. Karayolları ve Eriştirme Bakanlığı'ndan alınıp belki bir soğuk hava deposu olarak düşünülebilir. Başka şeyler de düşünülebilir. Allahın izniyle bunun değerlendirilmesi konusunda hep birlikte çalışmak zorundayız. Bu konuyla alakalı kimse ciddi manada bir çalışma yapmadı. Mülk sahibi Karayolları. Bir çalışma yapılması için de oradan alınması gerekli."
Anahtar Kelimeler Google News

Yorum Gönder

@name x