Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ağabeyi Korkut Özal vefat etti

02 Kasım 2016 Çarşamba 11:54
Bu haber 447 kez okundu

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ağabeyi Korkut Özal yaşamını yitirdi. Korkut Özal kimdir? Korkut Özal'ın hayatı ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde..

Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ağabeyi Korkut Özal vefat etti
Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ağabeyi Korkut Özal yaşamını yitirdi. Korkut Özal kimdir? Korkut Özal'ın hayatı ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde..
 
87 yaşındaki Korkut Özal, bugün saat 04.40'ta İstanbul'daki evinde solunum ve dolaşım yetmezliği nedeniyle vefat etti.
Özal'ın cenazesi, 4 Kasım Cuma günü Fatih Camisi'nde kılınacak öğle namazına müteakip Yeni Topkapı Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.

Korkut Özal kimdir?
29 Mayıs 1929 günü Malatya'da dünyaya gelen Korkut Özal, Turgut Özal'ın kardeşidir. İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İnşaat Fakültesinden mezun olan ve Amerika'da ihtisas eğitimi alan Özal, Türkiye'ye dönerek ODTÜ'de öğretim azalığı yaptı. 1965 seneninde profesör oldu.
İlerleyen senelerde politikaya atılan Özal, Ulusal Selamet Partisi'ne girdi ve 1973 ile 1977 seçimlerinde aynı partiden iki kere Erzurum milletvekili seçildi. 1974'te CHP-MSP ortak yönetim Hükümetinde ve 1975'te kurulan I. Milliyetçi Cephe Hükümeti'nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı, 1977'deki II. Milliyetçi Cephe Hükümeti'ndeyse İçişleri Bakanı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 Darbesi sonrası politik hayattan çekildi.
Ağabeyi Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı görevini yürütmekteyken, ölümünden sonra yine politikaya atılarak Anavatan Partisi'ne girdi ve 1995 seçimlerinde ANAP'tan İstanbul milletvekili seçildi. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İçişleri Komisyonu Başkanlığı ve AGİT Türkiye Meclis Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1997'de kurulan Anasol-D Hükümeti'ne başta güvenoyu vermesine karşın, bu hükümetin ANAP siyasetlerine ters icraatler içerisine girdiğini düşünerek karşıt görüşlü bir davranış aldı. Parti içerisindeki muhalefetinin sonuçsuz kalması üzerine, 13 Ağustos 1997'de partiden istifa etti. Yine heyetmiş olan Demokrat Parti'ye girerek, 28 Eylül 1997 tarihinde toplanan Demokrat Parti kurultayında partinin genel başkanlığına seçildi. 22 Mart 2001'de Demokrat Parti'nin genel başkanlığından ayrıldı.

Yorum Gönder

@name x