Darbe gecesi Selimiye Kışlası’na kim geldi?

03 Kasım 2016 Perşembe 12:53
Bu haber 355 kez okundu

Darbe gecesi İstanbul’daki 1. Silahlı güç Karargâhının bulunduğu Selimiye Kışlası’na sivil bir araç girdi. Araçtaki siviller beş saat süresince kışlada kaldı. Savcılığın tespitine göre, kışlaya girenlerden birisinin hem ByLock, hem de Eagle kullanıcısı olması 'sıradan biri' olmadığını gösteriyor. Soruşturmayı yürüten İstanbul Başsavcılığı, bu kişinin darbe teşebbüsündeki rolünü tam olarak netleştirmeye çalışıyor.

Darbe gecesi Selimiye Kışlası'na kim geldi?
 Darbe gecesi İstanbul’daki 1. Silahlı güç Karargâhının bulunduğu Selimiye Kışlası’na sivil bir araç girdi. Araçtaki siviller beş saat süresince kışlada kaldı. Savcılığın tespitine göre, kışlaya girenlerden birisinin hem ByLock, hem de Eagle kullanıcısı olması 'sıradan biri' olmadığını gösteriyor. Soruşturmayı yürüten İstanbul Başsavcılığı, bu kişinin darbe teşebbüsündeki rolünü tam olarak netleştirmeye çalışıyor.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili İsmail Uçar'ın koordinesinde yürütülen darbe soruşturması dahilinde yapılan incelemelerde, darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz gecesi, kışlaya giren bir sivil araç belirledi. Geçen ay yapılan tespit neticesi darbe gecesi 21.30 sularında kışlaya giren aracın plakası belirlendi. Görüntülerde sivil aracın içinde 4 kişi olduğu bilgisine de erişildi.

Yapılan çalışmalarda aracın kiralık olduğu belirlendi. Bakırköy'deki bir araç kiralama şirketinden kiralandığını tespit eden emniyet, kiralayan şirketin sahibini sorguladı. Sorgu neticesi aracı kiralayan kişinin F.S. olduğu belirlendi.

FETÖ'NÜN OKULUNDA YETİŞTİ

FETÖ elebaşı Gülen'in Türkmenistan'daki okulunda Türk Dili ve Edebiyatı okuyan, darbe teşebbüsü sürecinde İstanbul'da bir inşaat firmasında mesul olarak çalışan F.S., Üsküdar'daki evinde gözaltına alındı. Kimi ifadeler ve telefon sinyalleri tespitleri neticeninde darbe teşebbüsü gecesi takriben 5 saat kışlada kaldığı belirlenen F.S. sorgulandı.

Darbe sabahı memleketi Kahramanmaraş'tan İstanbul'a geldiği belirlenen sivil F.S. ifadesinde, "Eşim gebe olduğu için aracı kiraladım. Doktora filan giderken gerekli oluyordu" diye konuştu.

SELİMİYE'DEKİ ASKERİN İSMİNİ VERDİ

Kiralık aracın darbe gecesi 1. Silahlı güç Komutanlığı'na neden gittiği suali üzerine F.S, kışla içindeki bir istihbaratçının ismini verdi. F.S.'nin verdiği isim, 1. Silahlı güç'daki İstihbarat Başkanlığı'nda görevli astsubay E.S. idi. F.S., kiraladığı aracı darbe günü İstanbul'a geldikten sonra istihbarat astsubayı E.S.'ye verdiğini belirtti ve "E.S. köylümdür. Araç gerekli olduğunu söyledi. Ben de emanet olarak verdim. Küçüklük arkadaşım olduğu için verdim" diye konuştu. Ancak sivil F.S darbe gecesi giren araçta kendisinin olmadığını öne sürdü.

Bu ifade üzerine askeri istihbarat görevlisi E.S. de gözaltına alındı. Sorgulanan E.S. ifadesinde bilgi vermekten kaçındı. Aracı, lâzım olduğu için F.S.'den emanet aldığını söyleyen E.S., "Ancak bir samimiyetim yok. Uzaktan tanırım" dedi.

İstihbaratçı E.S., aracı kullanan kişinin kendisi olduğunu söyledi. Ancak, kışlaya girerken araçtaki diğer üç kişinin ismini vermedi. F.S.'nin darbe gecesi kışlada olup olmadığı istikametindeki suale da cevap vermedi. Savcılık dosyasındaki istihbari bilgilere göre araçtaki diğer üç kişiden biri F.S. idi.

TELEFONUNDA BYLOCK VE EAGLE VARDI

Savcılık, kışlada bulunan F. S.'nin irtibatlarını incelemeye aldı. İncelemede, F.S.'nin telefonunun darbe gecesi saat 21.30'dan sonra yaklaşık 5 saat müddetle 1. Silahlı güç'dan sinyal verdiği tespit etti. Ayrı olarak, F.S.'nin, Gülen örgütüne üye kişilerle geçmişte yaptığı telefon müzakereleri de saptadı.

Yapılan incelemede, F.S.'nin telefonunda Gülen örgütünün iç haberleşme için kullandığı Bylock programının yüklü olduğu, Bylock listesinde isimi bulunan F.S.'nin, Bylock'tan deşifre olmasının hemen peşinden örgütün diğer saklı yazışma programı 'Eagle'ı kullandığı, ancak, iki programın da daha sonra telefondan silindiği belirlendi.

Bu vaziyete ait sual üzerine F.S.,"Bu programları önceden internette gördüm. Merak ettiğim için indirdim. Ancak daha sonra sildim" dediği öğrenildi.
F.S.'nin bilhassa Eagle programı üzerinden yaptığı yazışmalara erişilmeye çalışılıyor.

Bylock ve Eagle programlarını kullandığı saptayan F.S.'nin, 'İstanbul'daki askerlerden sorumlu imam veya abi' olduğu istikametinde istihbari bilgiler mevcut. Savcılık, eldeki veriler ışığında, F.S.'nin darbe gecesi "İstanbul'daki kalkışmayı yönetmekle görevlendirilen sivil isimlerden biri" olduğunu düşünüyor. Hem F.S., hem de askeri istihbaratta görevli E.S. tahkikat kapsamında tutuklu. İki isim de yeni bilgilere erişildikçe ara ara yine sorgulanıyor. (Al Jazeera)

Selimiye Kışlası İstanbul'un Üsküdar kazasında III. Selim tarafından Nizâm-ı Cedîd askerleri için yaptırılan kışla

Selimiye Kışlası öncelikle III. Selim devrinde yeni kurulan Nizâm-ı Cedîd askerleri için kesmetaş bir kural üzerinde ahşap olarak yapıldı. Yeniçeriler'in başkaldırısı neticeninde yıkılan bu kışla II. Mahmud devrinde kâgir olarak yine yapıldı. Sultan Abdülmecid devrinde iki kez yenilenen kışlanın dört köşesine yedişer katlı birer kule ilâve edildi.

Kırım Savaşı esnasında İngiliz askerlerine tahsis edildi. Çağdaş hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale 1854'te kışlaya gelerek yaralı İngiliz askerlerinin rehabilitasyonunda görev aldı. Florence Nightingale ve beraberindeki hemşirelerin kaldığı oda son zamanlarda müzeye dönüştürüldü.

Cumhuriyet döneminde değişik emellerle kullanıldı. 1959-63 seneleri arasında Selimiye Askerî Ortaokulu isimi ile askerî ortaokuldu. Selimiye Kışlası son zamanlarda 1. Silahlı güç Komutanlığı merkez binası olarak kullanılmaktadır.

Kışlanın Güney-Doğu kulesinde Selimiye Askerî Ortaokulu Müzesi, Kuzey-Batı kulesinde ise Florence Nightingale Müzesi bulunmaktadır. (Al Jazeera)

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x