FETÖ soruşturmasında Tuğgeneral Mehmet Partigöç itirafta bulundu!

24 Kasım 2016 Perşembe 21:31
Bu haber 717 kez okundu

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe teşebbüsü konusunda teferruatları gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor.

FETÖ soruşturmasında Tuğgeneral Mehmet Partigöç itirafta bulundu!
 Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe teşebbüsü konusunda teferruatları gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında yakalanan Genelkurmay Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ifadesinde, "Önce tatbikat, sonra tehdit var dediler, hemen peşinden böyle bir teşebbüs olduğunu öğrendim" diyerek kendini müdafaa etmişti.
Darbeci general Partigöç'ün bu ifadelerini, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar'ın darbe teşebbüsü için 15 Temmuz gecesi Ankara’dan Elazığ'a gelen ancak uçaktan iner inmez gözaltına aldırarak gözaltına alınmasını sağladığı Tuğgeneral Abdülkerim Tanınmış'nün ifadeleri tekzip etti.

'BANA LİSTEYİ PARTİGÖÇ VERDİ'

Yurtta Sulh Konseyi tarafından Elazığ Sıkı İdare Komutanı olarak atanan Tunceli Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Tanınmış'nün ifadesinde, "Müsaadeli olarak Ankara'daydım. 14 Temmuz günü askeri lojmanlarda Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile buluştum. Partigöç, bana 15 Temmuz darbe girişimiyle alakalı Elazığ Sıkı İdare Komutanı olarak görevlendirildiğim darbe deklarasyonunu ve çalışacağım personel listesini verdi.

FETÖ ile bir irtibatım yok. Gülen cemaati ile bağlarımı 2015 seneninde koparmıştım" dediği öğrenildi. 

'İTİRAFÇI OLACAĞIM DİYE GELDİ, FETÖ BAĞIM YOK DİYE KONUŞTU'

İlk ifadesinde darbe buyruğu ve sıkı idare kadrosunda kimlerin görev yapacağı askeri personel listesini Partigöç'ten aldığını söyleyen, ardından da gözaltına alınarak Elazığ E Tipi Kapalı Hapishane'ne gönderilen Tanınmış'nün iki defa itirafçı olmak için girişimde bulunduğu öğrenildi. İtirafçı olmak isteyen Tanınmış'nün son anda vazgeçtiği, ancak önceden ifadesinde belirttiği “2015 seneninde Gülen cemaatinden ayrıldım” ifadesinin kayda yanlış geçtiğini, kendisinin 1995 seneninde bu cemaatten ayrıldığını söylediği, kayıtlara yanlış geçildiğini iddia ettiği de edinilen bilgiler arasında bulundu. 

'DOSYAYI İMHA ET'

15 Temmuz akşamı gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece gözaltına alınan Tuğgeneral Abdülkerim Tanınmış'nün, 8. Kolordu Komutanlığında nezarethanede bulunurken yapılan üst aramasında cebinde "Odamda bulunan dosyayı imha et" yazılı bir not çıktığı da öğrenildi. Bulunan not üzerine Tanınmış kişi'nün Elazığ'da kaldığı orduevindeki odasında arama yapan güvenlik güçlerinin klimanın üzerine saklanmış Elazığ'da görev yapacak sıkı idare listesi ile tablet ve cep telefonu ele geçirdiği, savcılık ve polisin buradan yola çıkarak şehirdeki FETÖ'cü askeri personele eriştiği belirtildi. FETÖ soruşturmasında aralarında 4 albayın bulunduğu 8. Kolordu Komutanlığında görevli 55, Şehir Jandarma Komutanlığında ise 17 olmak üzere toplam 72 askeri personel yakalanarak çıkarıldığı mahkemece gözaltına alınmıştı.  Tuğgeneral Tanınmış kişi'nün, Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen darbe teşebbüsü soruşturmasında TürkCeza Yasayı'nun 309. maddesindeki "Anayasayı ihlale girişim" ve 312. maddesindeki "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamiyle engellemeye girişim edilmesi" suçlarından hazırlanacak iddianamede ilk sırada bulunması bekleniyor. Tanınmış kişi'nün ayrı olarak Ankara’da açılacak darbe teşebbüsünün ana davasında da Partigöç konusunda verdiği ifadeler doğrultusunda maznun olarak yargılanma ihtimali bulunuyor.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x