Firar olayında sıcak gelişme

19 Kasım 2016 Cumartesi 21:45
Bu haber 292 kez okundu

İstanbul Kumkapı'daki Geri Gönderme Merkezi'nde gündüz saatlerinde gerçekleşen firar olayıyla alakalı İçişleri Bakanlığı'ndan izah geldi.

Firar olayında sıcak gelişme
İstanbul Kumkapı'daki Geri Gönderme Merkezi'nde gündüz saatlerinde gerçekleşen firar olayıyla alakalı İçişleri Bakanlığı'ndan izah geldi. Açıklamada, "Geri gönderme merkezinde bulunan Türk olmayan kişilerin 123'ü kaçmıştır. Firar eden bu kişilerin 20'si yakalanmış olup; geriye kalan kişilerin de yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir." denildi.

İHMALİ OLAN GÖREVLİLER AÇIĞA ALINDI

Yangın esnasında kargaşadan istifade eden muhacirler kapıları yerinden sökerek kaçtığı belirlendi. İçişleri Nazırlığı kaçışta ihmali olan çalışanların açığa alındığını duyurdu.

Kumkapı'daki Şehir Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezi'nde daha belirlenemeyen bir sebepten yangın çıktı. Yangın esnasında, takriben muhacirlerin buradan firara tabi olduğunubildirildi.

Son gelen bilgilere göre, Çifte Gelinler Caddesindeki alanda bulundan İstanbul Valiliği Şehir Göç İdare Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezinin 3. katında çıkan yangını fırsat bildi. Hudut dışı edilmelerine karar verildiği belirtilen bu kişilerin çoğunluğunun Afganistan ve Pakistan tebaalı olduğu kaydedildi. Diğer taraftan, yangında yaralanan 3 kişinin rehabilitasyonunun Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sürdüğü, vaziyetlerinin iyi olduğu bildirildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İZAH YAPTI

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı izahta, "Bugün saat 11.00'de, İstanbulKumkapı'da bulunan, Şehir Göç İdaresi'ne bağlı Geri Gönderme Merkezinde yangın çıkmıştır. Yangının geri gönderme merkezindeki yabancılar tarafından çıkarıldığı belirlemiş olup; Şehir Göç İdaresi Müdürlüğü personelince vakit kaybetmeden Emniyet, İtfaiye ve sıhhat birimlerine haber verilmiştir. Yapılan müdahalelerin hemen peşinden yangından etkilenen geri gönderme merkezindeki 3 yabancı sağlık kontrolü ve inceleme için hastaneye kaldırılmış olup; hayati tehlikelerinin bulunmadığı ve sıhhat vaziyetlerinin iyi olduğu belirlenmiştir.

Olay hatıranda, Merkezde bulunan yabancılar, kaldıkları odalardan salıverilerek, havalandırma alanına çıkarılmışlardır. Ancak güvenlik güçlerinin engelleme teşebbüslerine karşın, buradaki karışıklıktan istifade eden geri gönderme merkezinde bulunan yabancıların 123'ü firar etmiştir. Firar eden yabancıların 20'si yakalanmış olup; geri kalanların yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Diğer taraftan alakalı mevzuat gereği geri gönderme merkezlerine yanıcı ve yakıcı maddelerin sokulması ve bulundurulması yasaklanmış olup; mevzuatın gereğini yerine getirmeyerek ortalığın bir anda yanmasına sebebiyet verenler ile kaçama olayının yaşanmasında ihmali olan kamu çalışanları ile ilgili tahkikat açılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır" denildi.

Çifte Gelinler Caddesindeki İstanbul Valiliği Şehir Göç İdare Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezinin 3. katında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkmıştı. İtfaiye ekiplerince söndürülen yangında 3 kişi yaralanmıştı.

Anahtar Kelimeler firar haberi

Yorum Gönder

@name x