Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek ATO Başkanlığına aday

27 Ekim 2016 Perşembe 20:50
Bu haber 271 kez okundu

Ankara Ticaret Odası Meclis Azası Osman Gökçek, "Tüccarlarımızın ve esnaflarımızın Allah'ın izniyle daha iyi bir noktaya gelebilmesi için, Ankaramıza fayda sağlayabilmek için adaylığımı izah ediyorum. (ATO İdare Heyeti azalarının istifası) İstifalar zannediyorum ki kendi aralarında verdikleri bir karar. Buna da saygı duymak gerekli" izahında bulundu.

Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek ATO Başkanlığına aday
 Ankara Ticaret Odası Meclis Azası Osman Gökçek, "Tüccarlarımızın ve esnaflarımızın Allah'ın izniyle daha iyi bir noktaya gelebilmesi için, Ankaramıza fayda sağlayabilmek için adaylığımı izah ediyorum. (ATO İdare Heyeti azalarının istifası) İstifalar zannediyorum ki kendi aralarında verdikleri bir karar. Buna da saygı duymak gerekli" izahında bulundu.

Ankara Ticaret Odası Meclis Azası Gökçek, ATO başkanlığına aday olduğunu izah etti.

ATO Meclis Toplantısı'nın hemen peşinden gazetecilere izahlarda bulunan Gökçek, Salih Bezci'nin istifasını sunduğunu anımsattı. İdare Heyeti azalarından birçoğunun da istifa ettiğini ifade eden Gökçek, "Zannediyorum seçim, kısa bir müddet içinde tekrar yapılacak. Ben de ATO'ya, tüccarlarımızın ve esnaflarımızın allahın izniyle daha iyi bir noktaya gelebilmesi için, Ankaramıza fayda sağlayabilmek için aday olmak istiyorum ve adaylığımı izah ediyorum." diye konuştu.

Çıkabilecek başka adaylara da başarılar dileyen Gökçek, Ankaralı tüccar ve esnaf ile ATO'nun itibarının daha iyi bir noktaya gelebilmesi için çalışma arzusu içinde olduğunu söyledi.

Bir sene sonra yine oda seçimleri yapılacağını hatırladan Gökçek, "Bu seçim, ara seçim. Bu seçimin nihayetinde kazanan kişiler kim olursa olsun bir yıl içinde bir imtihan verecekler ve tekrar seçime girecekler. O yüzden bu seçimi çok önem veriyorum. Bana destek veren arkadaşlarımla aday olacağımı izah ediyorum. Hayırlı uğurlu olur inşallah." dedi.

İdare Heyeti azalarının istifası

Gazetecilerin suallerini da cevaplayan Gökçek, "İdare Heyeti azalarının istifasını neye bağlıyorsunuz?" şeklindeki sual üzerine, "Onu istifa edenlere sormak lazım. İstifalar zannediyorum ki kendi aralarında verdikleri bir karar. Buna da saygı duymak lazım. Burası demokratik bir ortam. Hepsine saygı duyuyorum fakat istifalarını kendilerine sormak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Bir başka soru üzerine Gökçek, meclis toplantısının nezaket içinde geçtiğini belirterek, Salih Bezci'nin herkesten helallik istediğini, toplantıda rastgele bir gerginlik yaşanmadığını aktardı.

Gökçek, bir gazetecinin "Önceden politika yapmak istiyordunuz. Siyaset geri tasarıya mı itildi?" şeklindeki sorusu üzerine, 18 yaşından bu yana sivil toplum örgütlerinin içinde olduğunu söyledi. Bu konuda kendi çapında deneyimi olduğuna inandığını kaydeden Gökçek, "Burası da Türkiyemizin en ehemmiyetli sivil toplum örgütlerinden biri. Allah kısmet ederse, allahın izniyle, burada da geçmiş deneyimimizi de kullanarak... Burada da çok deneyimli kişiler var. Onlarla da bir arada bulunarak iyi bir sinerji ortaya çıkacağına inanıyorum. O yüzden şu anda bir sivil toplum örgütü öncülüğüne adayım." dedi.

Süreç nasıl işleyecek?

Aynı zamanda, idare heyetindeki istifaların hemen peşinden ATO'dan yapılan izahta, TOBB ile Odalar ve Borsalar Uzuv Seçi̇mleri̇ İle ilgili Yönetmeli̇k uyarınca, yeni̇ yöneti̇mi̇n oluşturulması i̇çi̇n 30 gün i̇çi̇nde seçi̇m yapılacağı bildirildi. İzaha göre, mevzubahis yönetmeliğin "Oda ve Borsa Uzuv Azalıklarında ve Genel Heyet Delegeliğinde Boşalma" başlıklı maddesi, Odalarda yönetim heyeti azalıklarında boşalma olması halinde yedek azaların sırayla geri kalan süreyi bitirmek üzere çağrılacağı, boşalan azalıkların yedek azalarla doldurulamaması vaziyetinde boş bulunan asil ve yedek azalıklar için boşalma tarihinden itibaren 30 gün içinde seçim yapılacağı kararını içeriyor. Aynı maddenin alakalı bendinde ise Oda yönetim heyetinde toplantı yeter sayısını sağlayacak sayıda aza kalmaması halinde yeni uzuv azaları seçilinceye kadar idare heyetinin görevlerinin nasıl ve kimin tarafından yürütüleceğinin TOBB tarafından belirleneceği kararı bulunuyor.


Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x