Egzama hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

21 Ağustos 2016 Pazar 20:41
Bu haber 1469 kez okundu

Egzama yaygın bir cilt hastalığıdır. Geniş bir yelpazeye sahip olan egzama hastalığı, içsel ve dışsal etmenlerin neticesi olarak sınıflandırılmaktadır. İçsel olan egzama türleri; seboreik egzama ve atopik egzamadır.

Egzama hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir?
 

Dışsal sebepli egzama türleri ise; alerjik temas egzaması, tahriş egzaması ve güneşe bağlı fotokontakt egzamadır. Türlerin bazıları kişilerde kronik egzama olarak görülmektedir. Her yaş grubunda görülebilecek olan egzama, çocuklarda daha çok atopik egzama türüyle karşımıza çıkmaktadır.

EGZAMANIN NEDENLERİ
Son zamanlarda hali hazırda egzamanın oluşma sebebinin net olarak bilinmediğini söylemek olasıdır. Lakin bu hastalık için kimi tetikleyici etmenler bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlardan, cilde temas eden potasyum bikromat veya kozmetik ürünleri egzama nedeni olabilir. Enfeksiyona bağlı olarak oluşan egzamalar mantar veya mikroorganizma orijinlidir.

Egzama belirtileri arasında; eritem, dokuda kızarıklık, şiddetli kaşıntı, ciltte pullanma, kabuklanma, kepeklenme ve doku çatlaklarından gelen sızıntı gibi bulgular sayılabiir. Ciltte bulunan maphigi mukoza cisimciği, ciltteki hücreleri birbirinden ayırır. Ayırma işlemini, hücrelerin arasında bulunan bağları kopararak sonuçlandırır ve egzamalı bölgede kabarcıkların oluşmasına neden olur. Egzama hastalığının belirtileri olan eritem, kabarcıklanma, kızarıklık, kaşıntı, parlaklık ve pullanma her vakit aynı anda görülmeyebilir. Her belirti bir safha olarak görülebileceği gibi bu semptomlardan birinin barizliğiyle de hastalığın seyri devam edebilir. Akut egzamalarda daha çok kaşıntı ve akıntı görülmekte olup kronik egzamalarda ise şiddetli kaşıntı, kabarcık oluşumu ve pullanma görülür. Kaşıntının hemen peşinden, etrafı kabarcıklı oval şekillerin görülmesi de muhtemeldir. Bu semptomlar, vücudun her bölgesinde görülebilir.

EGZAMA REHABİLİTASYONU
Akut egzama rehabilitasyonu, medikal olarak olasıdır. Haricen kullanılabilecek kremler veyahut oral yolla alınabilecek kapsüller akut egzamanın rehabilitasyonunda kullanılır. Kronik egzamaların ise tetikleyici etkenleri bastırılarak dönemsel iyileşmeler sağlanabilir. Kronik egzama hastaları, egzamayı tetikleyici etmenlerden olan stres ve uykusuzluktan uzak durmalıdırlar. Kimyevi hiçbir maddenin cilde temas etmemesi gerekmektedir. Bilhassa deterjan, sabun ve parfümler egzamalı bölgenin zarar görmesine yol açacaktır. Asit özelliği fazla olan sebze ve meyvelerin (bilhassa limon ve domates) egzamalı bölgeye temas etmemesi de ehemmiyetlidir. Egzama belirtileri görüldüğü takdirde rehabilitasyon sürecini başlatmak üzere bir uzman dermatologa müracaat edilmelidir.


Yorum Gönder

@name x