GATA'nın yeni adı ne oldu?

27 Ağustos 2016 Cumartesi 13:30
Bu haber 1558 kez okundu

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin (GATA) ismi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi. Yeni ismi ise bakın ne oldu.

GATA'nın yeni adı ne oldu?
 

Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nin (GATA) ismi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi. Yeni ismi ise bakın ne oldu.

Ankara'nın Keçiören kazasında bulunan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sıhhat bilimleri alanında askeri personel yetiştiren GATA'nın ismi, Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde hizmet veren askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na bağlanması konusunda yapılan izahın hemen hemen peşinden değiştirildi.

İsmi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilen hastanenin tabelası da bir gün önce gece değiştirildi.

Bir hayli genç subayın önü GATA'nın verdiği raporlarla kesildi. Darbe yanlısı tabibler, kendilerinden olmayan harp akademisi talebelere subaylık yolunda ihtiyaç duyulan olan raporları vermedi.

RESMEN SAĞLIK BAKANLIĞI'NA BAĞLANDILAR

Sıhhat Bakanlığından yapılan izahta, askeri hastanelerin"sivilleştiği", 26 şehirde 32 hastaneyle bir rehabilitasyon ve bakım merkezi başkanlığının, Sıhhat Bakanlığı bünyesinde hizmet vermeye başladığı dile getirildi.

KURUCUSUNUN İSİMİ VERİLDİ

Bu kapsamda GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne bu hastaneyi 1898'de kuran Sultan Abdülhamid Han'ın isimi verildi.

Sağlık kuruluşlarının Türkiye Kamu Hastaneleri Müessesenine bağlı olacağı belirtilen izahta, şunlar kaydedildi:

HİZMETLER KISITLANMAYACAK

"Askeri birlik veyahut kıtalardaki stratejik ve kritik sağlık hizmetleri yeniden silahlı kuvvetler sağlık personelince verilmeye devam edecektir. Hizmetlerin bittirilmesi veyahut aksatılması mevzubahis olmayacaktır.

ASKERİ HASTANELER VE ÖZELLLERDEN İŞBİRLİĞİ

Hizmetler güçlendirilmiş şekilde verilmeye devam edecektir. Bu bağlanma öncesinde de askeri hastanelerimizle sivil hastanelerimiz bir hayli iş birliği gerçekleştirmiştir. Uygulama ülkenin daha kuvvetli bir silahlı güç ve sıhhat hizmetine kavuşmasına olanak tanıyacaktır. Bakanlığımıza bağlanan askeri hastaneler, FETÖ davası nedeniyle devir alınan hastaneler ile karıştırılmamalı ve bir tutulmamalıdır. Tüm askeri sıhhat kuruluşları, bugün saat 17.00'de ülke genelinde eş vakitli olarak Sıhhat Bakanlığına bağlanmıştır."Haber Kolaj
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x