Kurban Bayramı’nda nasıl beslenmek gerek?

11 Eylül 2016 Pazar 13:29
Bu haber 1222 kez okundu

Medical Park İzmir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr Ziya Ömer, Kurban Bayramı’nda sıhhatli beslenme ile ilgili tekliflerde bulundu.

Kurban Bayramı'nda nasıl beslenmek gerek?
 

Bayramda artan kırmızı et ve tatlı tüketiminin yağ ve kolesterolde ani yükselişlere kapı araladığını kaydeden Dr. Ömer, “Ailesinde kalp ve şeker hastalığı bulunan veya mide rahatsızlığı olan kişiler beslenmelerine önem vermeli” diye konuştu.

İyi pişmeyen ve çiğ etlerde oluşan bir takım parazitlerin insan vücuduna kolaylıkla geçtiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ziya Ömer, “Hayvanlardan insana geçen takriben 200 çeşit hastalık bulunuyor. Kurbanlıklar hijyenik bir ortamda kesilmeli, etler buzdolabında saklanmalı, tüketilirken de iyi pişirilmeli. Et, sindirimi zor bir yiyecek olup bilhassa yeni kesilmiş etin dinlendirilmeden tüketilmesi halinde midede şişkinlik ve hazımsızlık gibi yakıntılara sebep olabilmektedir” dedi.

TUZ TÜKETİMİNE DİKKAT

Dr. Ömer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kurban Bayramı’nda kırmızı et tüketimi ile beraber tuz kullanımının artması yüksek tansiyon hastaları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Kalp ve tansiyon hastaları, bayram müddetince fiziksel aktivitelerini artırmalı ve her gün tempolu yürüyüşler yapmalı."

"Kalp sıhhati için az yağlı yiyin"

Kurbanlık hayvanların sakatatlarının tüketilmesinin kolesterolü arttırıcı tesiri olduğunu kaydeden Dr. Ömer, "Kolesterol muhtevası yüksek olan et ve et ürünleri, kalp ve karaciğer hastalarını negatif istikamette etkileyebilir. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri seçenek etmeli, aşırı et tüketmemeli" dedi.

“Etin yanında zeytinyağlı salata”

Uzman Dr. Ziya Ömer, “Kurbanda balanslı beslenmeye özen gösterin. Süt, yoğurt, meyve ve sebze gibi diğer besin gruplarını gün içerisinde tüketin. Etin yanında az miktarda zeytinyağı içeren salata balanslı bir öğün örneğidir. Tatlı olarak hamurlu ve kızartma şeklinde yapılan ağır tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih edin” diye konuştu.

"Suyu savsaklamayın"

Vücudun bu dönemde su ihtiyacının da artacağını ifade eden Dr. Ziya Ömer şöyle konuştu:

"Günde 8-10 bardak su tüketimi savsaklamamalıdır. Etlerin yanında asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu veya ayran içilmelidir. Aşırı kahve ve demli çay tüketimi tansiyon ve kalp-damar rahatsızlıklarına kapı aralayabilir.”Haber Kolaj

Yorum Gönder

@name x