Başkanlık Sistemi referandum tarihi belli oldu

10 Şubat 2017 Cuma 21:55
Bu haber 956 kez okundu

Başkanlık sistemi oylaması ne zaman yapılacak soruları nihayet cevabını buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından referandum tarihi de 16 Nisan 2017 tarihi olarak kesinleşti.

Başkanlık Sistemi referandum tarihi belli oldu
 Başkanlık Sistemini öngören ancak ismi hiç maddelerde geçmeyen Cumhurbaşkanlığı Düzenlemesinin de içinde olduğu Anayasa Değişiklik paketinin 367 vekilin onayını alamaması üzerine 330 vekilin onayından geçtiğinden Referanduma götürüleceği kesinleşmişti. Referandumun olacak olmasına rağmen referandum tarihi henüz belli değildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine gönderilen paketi onayladı.

Referandum tarihi de böylece belli oldu. Referandum ne zaman yapılacak? Başkanlık sistemi oylaması ne zaman yapılacak soruları nihayet cevabını buldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından referandum tarihi de 16 Nisan 2017 tarihi olarak kesinleşti. Anayasa değişikliğinin halk tarafından kabul edilebilmesi ve Başkanlık sisteminin anayasamıza girmesi için halkın yüzde 50'sinden bir fazlasının Evet demesi gerekiyor.

Evet oyları yüzde elliyi geçmezse anayasa değişikliği de yasalaşmayacağı gibi Ak Parti ve MHP'nin güç birliği edip anayasayı değiştirmek istemesine rağmen değiştirememesi onların Meclisteki durumunu da tartışmalı hale getireceğinden erken seçim kaçınılmaz olacak. Burada da en karlı çıkan muhalefet partisi CHP ve MHP'ye muhalefet eden yeni oluşum olacak.
Haber Kolaj
Anahtar Kelimeler referandum tarihi

Yorum Gönder

@name x