HDP'liler sorgulamada şok ifadelerde bulundular

25 Ocak 2017 Çarşamba 20:39
Bu haber 318 kez okundu

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK/TM ana davasını izlerken, önceden aynı dosyadan ayırma kararı verilen 8 milletvekili hakkındaki davada, 13 Aralık günü çıkarılan ’zorla getirme’ kararı üzerine gözaltına alındı.

HDP'liler sorgulamada şok ifadelerde bulundular
 HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK/TM ana davasını izlerken, önceden aynı dosyadan ayırma kararı verilen 8 milletvekili hakkındaki davada, 13 Aralık günü çıkarılan ’zorla getirme’ kararı üzerine gözaltına alındı. KCK ana davasının görüldüğü salonda zorla getirme kararı tebliğ edilen Yıldırım ve Baydemir, daha sonra polisler eşliğinde 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin KCK davası dışındaki dosyalarına bakan kurulunun önüne çıkarıldı.
Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, hakkında gündeme gelen tüm iddiaları reddettiğini belirterek, şunları söyledi: "Bunlar iftira ve yasal demokrasiye darbedir. Bu dava politik bir davadır. Ben tüm hayatım süresince hayat hakkına ve yasal politikaya inandım. Fikir hürriyeti ve hukukun üstünlüğüne inandım. 2004 seneninde yüzde 56 oyla seçildim. Diğer seçimde yüzde 66 oyla seçildim. 10 gün sonra tüm Türkiye’de operasyonlar başlatıldı. Ne kadar seçilmiş insan varsa gözaltına alındı ve bir politik konsept gereği yasal demokratik siyasiten kapıları kapatıldı. 2009’dan 2013 seneye kadar korkunç çatışma ve ölümler yaşandı. Bu dava bir hile davasıdır. Bu davanın tapelerini hazırlayan, hukuka ters ortam dinlemesi yapan kamu görevlileri içinden de bir kısmı aynı zamanda FETÖ davasından cezaevindedirler. Bu davanın iddianamesini hazırlayan, bu davanın kurulundan veya başkanlığını yapan kişiler ya cezaevinde veyahut ihraç edildiler. Benzer kumpas Ergenekon ve Balyoz davalarında da yapıldı. Kumpastan dolayı davalar düştü. Fakat bu dava hali hazırda devam ediyor. Seçilmiş kişilerden hesap sormanın yeri mahkeme değil sandıktır. Bizden hesap soracak olan da seçim vakiti geldiğinde halktır. Bu mahkemenin çözebileceği bir dava değildir. Çözüm diyalog ve görüşme ile olacaktır. Biz sürecin mağdurlarıyız. Eşim ile olan telefon konuşmam örgüt direktifi olarak dosyaya konmuş. Yanlışa boyun eğmediğimden dolayı buradayım."

Daha sonra savunması alınan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ise yargının aşırı derecede siyasallaştığını düşündüğünü dile getirerek, "Biz hiçbir vakit ’Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımıyorum, saygı da duymuyorum’ demedik. Yargının beynelmilel üst akılla çalıştığını söylemedik. Savcılığa çıkarıldığımda bir sosyal bilimciydim. 15 senelik akademisyen hayatım vardı. 21 sene bu ülkenin 3 ayrı üniversitesinde akademisyenlik yaptım. 15 Temmuz sonrasında yargı personelinin yüzde 30’unun görevine son verildi, yüzde 15’i gözaltına alındı" diye konuştu. Yıldırım, şöyle devam etti: "Yargı siyasallaşmıştır. Siz hazırlamadığınız iddia belgesi ile karşımızdasınız. Yürütmek istemediğiniz bir yargılamayı da yapıyor olabilirsiniz. Tarafsız hazırlanmış bir dosya ile bizi yargılamak isterdiniz. Gözaltına alınmış yargıçların dosyaları ile bizi yargılamaya tabi tutmanız sizin için kötü bir vaziyettir. Biz Türkiye'nin tarihinde silahın bir hukuk arama yolu olmaktan çıkması için mücadele ettik. Geçtiğimiz hafta anayasa farklık paketi meclisten geçti. Ne zaman HDP’den milletvekili oldum ve Reisicumhur’nın başkanlık hayaline karşı durduk, o zaman siyasi iktidarın hedef haline geldik. Biz isterdik ki siyasi rakiplerimiz sadıklarda bizimle rekabet etsin. Ders verdiğim bilgiler dahi dosyaya suç olarak konulmuştur."

Avukat savunmalarının hemen peşinden ara kararlarını izah eden mahkeme, maznunlar Osman Baydemir ve Ahmet Yıldırım’ın ses tahlillerinin yapılarak dosyadaki müzakerelerin kendilerine ait olup olmadığının tespit etmesine hükmetti. Maznun avukatlarının yargılamanın durdurulması taleplerini reddeden mahkeme, maznunlar ile ilgili çıkarılan zorla getirme kararının işlem yapılmadan iadesinin istenilmesine karar verdi. Yapılan ses tahlillerinin hemen peşinden milletvekilleri serbest bırakıldı.

İKİ MİLLETVEKİLİ DAHA GÖZALTINA ALINIP BIRAKILDI

HDP'den yapılan izahta Yıldırım ve Baydemir'in yanı sıra Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ile Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer'in de gözaltına alındığını izah etti. Sabah saatlerinde gözaltına alınan milletvekilleri ifadeleri alındıktan sonra serbest kaldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x