İsimtescil.net'in FETÖ'cü ilan edilmesi üzerine webmasterler kurumdan kaçıyor!

28 Ağustos 2016 Pazar 10:43
Bu haber 2576 kez okundu

Türkiye'nin en büyük domain ve hosting networku olan İsimtescil.net'in sahibinin FETÖ'cü olduğu yönünde haberlerin basında yer alması üzerine webmasterler İsimtescil.net'i terk etmeye başladı. Yarım milyon alan adının kayıtlı olduğu İsimtescil.net de kayyuma devredilecek mi?

İsimtescil.net'in FETÖ'cü ilan edilmesi üzerine webmasterler kurumdan kaçıyor!
 Türkiye'nin en büyük domain ve hosting networku olan İsimtescil.net'in sahibinin FETÖ'cü olduğu yönünde haberlerin basında yer alması üzerine webmasterler İsimtescil.net'i terk etmeye başladı. Yarım milyon alan adının kayıtlı olduğu İsimtescil.net de kayyuma devredilecek mi?

Türkiye'nin en büyük webmaster platformu olan R10.net'te bu konu birkaç gündür tartışılıyor. Üyelerin birçoğu isimtescil.net'ten çıktığını ya da bir an önce çıkacağını ifade ediyor.

İşte R10.net'teki o yorumlar:

isimtescil'in fetö'ya ait oldugunu bilmeyen yoktur sanırım 

şirket Türkiyede iken Kıbrısa taşınması zaten vergi kaçirmasından ötürü yapildigi söyleniyordu bende öyle düşünüyorum ki birçok soruşturma geçirdi isimtescil bu yönde yarın bigün devlet isimtescile el koyarsa hiç şaşırmam oyüzden, sırf bu yüzden kendi domainlerimi taşidim yeni domainleri nic.tr'den aliyorum bence taşıyın yarın bigün bi problem olur hiçbir hak talepte edemezsiniz

Biliyorum hocam, okudum. Ferhat denen adamın gerçek adı Abdullah'mış falan.

Domainlerimiz açısından ne gibi problemler olur peki? Firma yönetimi değişirse domainlere de el koyma durumu olur mu?

bak şukadarını söyliyeyim, cok yakın bi arkadaşim var muglada fethiyede hemşirelik okuyor, mugla sıtkı koçman üniversitesinde bu üniversitenin yakınında 2 tane yurt var birisi kyk'a ait diğeri fetocülara ait,

kyk'i biliyorsun cok zor aliyor ve yer yok, oradaki kızlar ise mecburen elleri mecbur fetocularin yurdunda kaliyordu bu darbeden sonra o yurdu kapattilar kızların birincisi eşyalari yurtta kaldı dilekçe ile özel izinle eşyalarini alabilecekler bir diğer husus 500 600 liralik kiralik evler bu olay yüzünden 1.500 tl'den başladi kiralar + boş ev yok şimdi o kızlar ne yapicak, cok uzaktan ev tutmak zorunda kalıcaklar bu yüzden bu durum sizinde başiniza gelir yönetim el değiştirmez, belirli bi süre şirketi kapatirlar, inceleme yapar mali polisler sonrasında devlet ya kendisi işletir yada tamamen kapatir.

arkadaşlar isimtescilden ihsye transfer ettiğimde domain süreleri yenilenip uzuyor mu?


isim tescilden transfer yapacaktım. Transfer şifresi vermiyor. Sanırım kimseyi bırakmayacaklar. Sizde de böyle bir sorun var mı arkadaşlar?

devlet mağdur etmez ama o arada olan insana olur biz kendimizi garantiye alalım hiç değilse fetoya destek olmayız olduğumuzuda bilmiyordum hiç de duymadım bugune kadar ihs nasıl bir fima biliyormusunuz

Bu arada Türk Firmalarından kampanya yapsan olursa transfer, sanırım patlama olur. Keşke ihs yeniden %30 transfer kampanyasını yapsa çok iyi olurdu. R10 da yokmu acaba yetkilileri talepde bulunsak, markum,natro,ihs,guzelhost vs bilindik firmalardan.

Godaddy de şuan ;

Alan Adınızı Transfer Edin Başlangıç fiyatı yalnızca: 25,44 TL* & Ücretsiz 1 yıl uzatma. ++Bunun anlamı iki yıl mı yenileme eklenecek ?

Geçen yıl zaten isimtescil şirket binasına himmet toplantısı baskını olmuştu. Ferhat Tunalı kod adlı Abdullah Büyük (sanırım genel müdür yada patron) yakalanmış ve serbest bırakılmış. Sonrada kaçmış. Şimdi iade ediliyor.

Ben IHS ve Godaddy ile çalışıyorum. Gayet memnunum. En azından Türkiye'de IHS büyük bankaları referansları arasına almış köklü ve güvenilir bir firma.
Evet hocam 2 yıllık alırsan ilk yıl fiyatı bu toplam tutara baktığında Türk firmaları ile hiç bir farkı yok. Aksine yenileme döneminde normal fiyattan fazlasını istiyorlar. Ben uzun zaman önce bıraktım Goadddy'i. Güvenilir firma olarak İHS ve Natro var benim için.. .com ve .net'te kampanyası olduğu için Natro'ya taşıyorum


Bütün domainlerinizin transfer şifresini bir yerde tutun. Aksilik çıktığında direk olarak işlem başlatır farklı firmaya alırsınız. Çünkü o tarz bir durumda şifre vereceklerini sanmıyorum ama yasal olarak transfere izin vermek durumunda kalacaklar.

Telaş edip hepsini taşıyım demeye gerek yok bence. Kaç tane domain var. Her birine bir anda 25 lira ödersek batarız.

Yıllardır gerek burada, gerek farklı platformlarda işlem yapmayın diye yüzlerce kez dile getirdik, getirildi.

Ama maalesef birçok kişi kullanmaya devam etti. Uyarıları kaale almayan ve bizzat söylediğimiz halde işlem yapmaya devam eden yakın çevremizdeki arkadaşlar için açıkçası üzüntü duymuyorum. 

Bu olayın dışında zaten devamlı sorunlar oluyordu, bunlar bile yeterli sebepti. Ama insanımız sözden pek anlamıyor. İlla başına bir şey gelmesi gerekiyor.

Konuya gelirsek şu dönem elbet sıkıntı olacaktır, ama domainlere bir şey olmayacaktır, direk icann ile iletişime geçilip, gerekli işlemler yapılır, sadece biraz uğraş gerektirecek.

Şuan açık açık domaini vermiyorlar, 8 ticket açıldı. Oyalıyorlar sabah 9 akşam 8 dönüş yapılacktır dendi, mailinize attık diyorlar, lakin gelen giden birşey yok. Önemsiz domainler için transfer yapılıyor ama önemli domainleri şuan transfer etmiyorlar.
Şimdiden sıkıntılı bir döneme girdik. Firma hakkında hiç bir bilgim yoktu, bu haber vasıtası ile öğrendim. Biraz araştırma yapmadan alırsak olacağı bu.

Transfer kodu alamayanlar için;

Transfer kodu istemeden önce "Domain İletişim Bilgileri" ni güncelleyin. Tüm alan adlarının iletişim bilgileri geçersiz şu an.

İletişim bilgilerini güncelledikten sonra transfer kodları geliyor.

isimtescil yani FBS bilişim sistemlerinin sahibi Abdullah BÜYÜK ( Ferhat Tunalı - Eşi Gülşen Tunalı ) Abdullah BÜYÜK ( Feto Finansörü) Bugün Bulgaristan'dan Türkiyeye İade edildi. İsimtescil heran kapanabilir. Domainleri olan arkadaşlar transfer edin derim.


İsimtescil'in durumundan bağımsız genel bir bilgi vermiş olayım.

.tr uzantılı alan adlarınızı her zaman nic.tr'deki FORMLAR bölümünde yer alan Sorumlu Değişikliği Formu'nu kullanarak bir başka firmaya (başka bir sorumluya) taşıyabilirsiniz. Bunun için formu doldurup imzalamanız ve formla birlikte kimliğinizi göndermeniz (veya bizler gibi [bilişim hizmetleri sunan] aracı firmaya, nic.tr'ye göndermesi için iletmeniz) yeterli olacaktır. Şirket üzerine alınan alan adlarında da aynı formun kaşeli/imzalı hali ile birlikte imza beyannamesinin/imza sirküsünün gönderilmesi gerekiyor. Bu belge ile bir kaç saat içerisinde alan adınızı başka bir firmaya taşıyabilirsiniz.

Hibe yardımı farklıdır, TİKA'da Dünya'nın her yerine yardım ediyor Somali'ye varana kadar. 

Fakat vergi farklıdır, V.U.K. (vergi usül kanunu) der ki, Hizmet nerede üretiliyor ve tüketiliyor ise oranın kanununa uygun vergilendirilir, bahsi geçen firmaların Sunucuları Türkiye'de, destek ekibi Türkiye'de hizmette Türkiye'de tüketiliyor, o halde %18 KDV alacaksın. Bu firmalar "hülle" yapıp, parayı KKTC'den tur attırıyorlar. 

Sadece KDV'yi sizden almıyor gibi görülebilir, günün sonunda KURUMLAR vergisi matrahı da değişiyor, ordan doğacak vergi de sıfırlanıyor. vergisiz-algısız kazanç dedikleri böyle. 

Dolayısıyla günün sonunda doğru bir iş yapılmıyor, firma, sunucular, destek ekibi yurtdışında olsa Çifte vergilendirme ile vergi sıfırlanır veya yurtdışı alışverişlerinizde olduğu gibi Tax-free olur. 

Size aldığı hizmetin faturasını resmi olarak kesebilecek firmalardan alışveriş yapmanızı önemle tavsiye ederim.

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki herhangi bir ICANN akredite faaliyet gösteren firmadaki alanadınız o firmanın herhangi bir faaliyeti durdurmasından ötürü birşey olur diye korkmayın, bu tür durumlarda ICANN toplu olarak o firma hesabındaki alanadlarını başka firmaya aktarıyor ve orası üzerinden size giriş izni vererek alanadınızı size kavuşturuyor. Daha önce belki görenler olmuştur; godaddy.com da farklı bir site müşterileri için login bağlantısı vardı. Bu durumda yaşayabileceğiniz en kötü olurda x firma kapanırsa bu süreç kapanana kadar alanadınız düşme tarihi denk gelirse falan belki bir kaç gün erişimsizlik olur o kadar.

".tr" uzantılı alanadlarını ise nic.tr üzerinden kendinize yeni bir sorumlu kodu açarak giriş yaptıktan sonra formlar kısmından "sorumlu kodu değişikliği" formunu doldurup göndermek suretiyle %100 kendi hesabınıza alabilirsiniz.

99 yılından beri sektördeyim ve konuda bahsi geçen firmayı hiç kullanmadım, merkezinin kıbrısta olması durumu zaten benim ticari olarak fatura alamayacağım anlamına geldiği için kullanmamam için de yeterli bir sebep. Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır hikmeti sözünü unutmayın.

Ben yaklaşık 11 senedir turhost ile çalışıyorum, satış konusunda ki yardım sever tavırları, gece gündüz demeden beni arayarak kibarca yardımcı olan teknik desteği, ne zaman yanlışlıkla birşey silsem yedeklerden geri dönerek beni kurtarmaları, her işlemime fatura göndermeleri, tier3 sertifikalı veri merkezleri ve zaman içinde karşılaştığım bir çok jestleri ile turhost'u şiddele tavsiye ederim.

Evet alan adlarınıza kesinlikle bişey olmayacaktır. Çünkü zaten alan adlarınız FBS INC isimli amerikan şirketinden tescil ediliyor.

Buradaki sorun hostingler, web siteleri mailler ve diğer hizmetlerin devam etmesi. Verilerin kaybolması vb...

Başka bir konuda zaten firmanın sahibi değişmiş ama bu demek olmuyorki artık FETÖ için çalışmıyorlar. Anladımğım kadarı ile şirket bir FETÖ abisinden başka bir FETÖ abisine geçmiş... O yüzden Abdullah Büyük'ün İsimtescil Bilişim A.Ş ile ilgisi yoktur diyorlar. Çünkü geçen seneki baskından sonra şirket binası boşaltıldı ve yeni bir şirket adına başka bir adrese taşındı.

Arkadaşlar hepinizden ricam Kıbrıs kökenli firmaları tercih etmeyin. Ülkemiz zaten şu an zor bir süreçten geçiyor bu süreçte herkes üzerine düşeni her sektörde yapmak zorunda. Bakın x firmasını tercih edin demiyorum. Sadece Kıbrıs'da şube açıpta satışları kıbrıs üzerinden gösterip devletten vergi kaçıran dolandırıcılık yapan firmaları 2-3 tl daha ucuza domain almak için tercih etmeyin diyorum. 

IHS , NATRO , Isimtescil bu gibi büyük firmaların büyümesindeki en büyük etkenlerden biriside vergi kaçırmalarıdır. Hizmeti türkiyede sağlıyorlar, sunucuları türkiyede barınıyor ancak kıbrıs üzerinden satış yapıp vergi kaçırıyorlar ve biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak buna alet olup bu şirketlerin vergi ödemediğini bile bile buna alet olarak bu firmalarda 2 tl daha ucuz diye bu firmalardan alışveriş yapıyoruz. 

KDV ödemek hepimizin vatan görevi. Kazanacaksa cematci firmalar değil devlet kazansın. Buna özen gösterin ve vergi kaçıran firmalara destek vermeyin.


Merhaba,Sistemlerimizde oluşan erişim problemi nedeni ile yapımınızın bazı noktalarına erişim sağlanamamaktadır.Teknik ekiplerimizin konu ile ilgili çalışmaları devam etmekte olup, en kısa süre içerisinde çözülmüş olacaktır.Çalışmalarımız erişim problemi odağında olup, veri kaybı ön görülmemektedir.Bu süre içerisinde göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür eder, iyi hafta sonları dileriz.Saygılarımızla.

İsimtescille zaten sorun yaşıyorduk. İyi kötü idare ediyorduk. İsimtescilin yaptığı son açıklamalardan sonra firmada yeniliklerin yapılacağını anlamak çok da zor değil. Siyaseti vs. bi kenara bırakırsak böyle bir yönetim hareketlenmesi olması en çok müşterilerin işine yarar. Benim de bir kısım domainim ve hostingim malum firmada mevcut fakat ellerini açıp balık avlar gibi bekleyen diğer firmalara geçiş yapmayı düşünmüyorum. Kaç gündür isimtescilin payını iyi aldılar. Yönetimin değişmesiyle geceleri sürekli bakım adıyla erişimi kesilen sunucuların sorunları da kalkar diye ümit ediyorum.

- Firmaların fiyatlarını indirmesi, isimtescil'den kaçan müşterileri 2. kez mağdur etmemek olabilir. Tüketici makul fiyatla bu sıkıntıdan sıyrılır başka bir firmaya geçiş yapar. 

- Kayyum atanana kadar şirket maddi zorluğa girebilir ve teknik sorunlar baş gösterebilir, personel şuanda orada "belirsizlik" içerisindedir. Yönetimi de "önünü göremiyordur" tam da böyle puslu zamanlarda sıkıntı üstüne sıkıntı olur, kayyuma kadar nefesleri yetmeyebilir. Personel de Psikolojik olarak da terör destekçisi şirkette çalışmak istemeyebilir, CV'sinde de geçmemesini isteyebilir, Tazminat, sosyal haklar, işsiz kalabilme korkusu vs. motivasyon berbat olur ve önünün alınamayacağı sorunlar başlar. 

- Kayyum sürecinde kontrol etme ve geliştirme süreci değil, sadece biraz nefes alsın, o sırada müşteriler başının çaresine baksın olacaktır. Ama o sürece kalmadan müşteriler kararını almış olacaktır. 

- Nitekim herşey bir tarafa, bu şirketten alınan hizmetlerden edilen karlar ile FETÖ/PDY örgütü desteklendiği ayyuka çıkmışken, inatla orada duracağım demek ile tankın önüne yatan Metin Doğan arasında ki zihniyetle çok büyük fark var demektir. 

Saygılar

Herkes değişik değişik açıklamalar yapıyor. Başka firmaları eleştirmeye başlayanlarda oldu. 

Konumuz; isimtescil 'in FETÖ ile ilişkili olduğu su götürmez bir gerçek. Ben onu bilir onu söylerim. FETÖ 'nün bu aşamaya getirdiği şirketin yönetiminin değişmesi ancak kılıftır. Şirketin FETÖ ilişkisi ortaya çıkarılamaz ise örgüte yardıma devam edecektir. (BENCE)

Bu zamana kadar kimsenin kanına dokunmayan olayların bir anda herkesin ağzına verilmesini taktir ediyorsanız orasını bilemem. Bir tek isimtescil değil ki mesele. Siyaset hakkında sohbet etmek isterseniz daha uygun bir platformda devam etmeyi çok isterim. 

Yorumumda da belirttiğim gibi siyaseti bir kenara bırakıp firmanın akıbeti hakkında endişe duyan bireylere karşı yapmış olduğum bir yorumdur. Müşterin mağdur edilme durumları durumları hakkında insanlar endişe duyuyorlar. İşin vicdan meselesi ayrıdır. Benim siyasi görüşüm hakkında fikir edinebileceğiniz bir beyanım ortada yoktu. Olaya bakış açısı yönünden yorumumu bu şekilde değerlendirmenizi anlayışla karşılıyorum.

Tek firma ile çalışmıyorum, birkaç sitem isimtescil kaynaklı, ve firma kıbrısta. Biz bu firmaya gidip insanlarımızı öldürsün diye para vermiyoruz. Ortalık mahşer yerine dönmüş, parasını verip aldığım bir hizmet zaten mevcut. Üstelik şuan transfer işlemlerine dahi izin verilmiyor isteseydim de yapamazdım.

İsimtescilin nasıl bir politika izleyeceğini bilmeden, pazarda devrilen arabanın ürünlerini kendi tezgahına koyan diğer pazarcılara mı yönelsin insanlar? Bu mu beklentiniz? Herkese saygım vardır.

Siyasi platform değil, elbette fakat siyasi bir darbe'ye destek veren bir şirketi konuşuyoruz. 

"Bu zamana kadar kimsenin kanına dokunmayan olayların bir anda herkesin ağzına verilmesini taktir ediyorsanız orasını bilemem." 

Diğer cümleleri boş ver, gençliğine bağışlıyorum da, yani şunu mu dememizi bekliyorsun? ya bugüne kadar kanımıza dokunmadı, zaten arsız yolsuz kansız milletiz, bu saatten sonra da kanımıza dokunmaz gibi arlanmadan devam mı edilsin? 

Aramızda 2 Hükümet kadar yaş farkı var, senin kitaplardan okuduğunu biz yaşayarak gördük, dolayısıyla sen siyasi olarak devam etmeyi çok istersin ama ben seviyene düşmem ahbap  

Terörü destekleyeni desteklerim diyorsan devam et, biraz daha yazarsan seninde adın Fetöcuya çıkar dikkat et.

Bende dün sadece 7 domain alabildim sonrasında hiç bir işlem yapılmıyor. İletişim bilgisi güncellenmiyor, kilit ekranı çalışmıyor bunlar olmadan transfer şifresi ekranı zaten çalışmıyor. Destek taleplerine 48 saattir cevap yok, telefonla ulaşmak zaten mümkün değil. ICANN'a müracat etsek yardımcı olurlar mı? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı forumda?

eşin hüküm yapabilmen için beni, siyasi ve islami fikrimi biliyor olmalısın, e burada bunu ne anlayabilirsin ne hissedebilirsin. Bu kanıya nasıl varıyorsun. 

------ 

Burada ülkeye bir darbe söz konusu onlara yardım eden bir şirket söz konusu fakat, bazı arkadaşların dertleri tasaları başka sanırım. 

--- 

Konu içeriğine, konuyu yazan okuyan arkadaşlara saygım adına ikili polemiğe ve tartışmaya devam etmeyeceğimi belirtirim.
Alan adlarını taşımada problem yaşayan arkadaşlar;

- Whois bilgileriniz açık ve güncel olması gerek.
- Whois bilgilerindeki email adresi kullanılıyor olması gerek.

Transfer siparişi sonrasında whois bilgilerindeki email adresine onaylama gelecek, onu onaylayacaksınız ve sonrası bekleme sürecidir.

Bu arada, whois bilgilerini transfer sürecinden hemen önce değiştiren arkadaşlar. Eğer whois bilgilerinizde şüpheli bir bilgi yada geçersiz bilgi var ise isimtescil yada ICANN tarafından alan adınız askıya alınabilir ve kimlik bilgileriniz istenebilir.
Açıkcası çok şaşırdım, yeni öğrendim. Fetöcü olduklarını bilsem sitelerine bile girmezdim. Kayyum atandıysa, devletimize geçtiyse, domain leri transfer etmenin anlamı kalmıyor olabilir mi? Yani hizmet almaya devam etsek, devletimiz kazanmış olmaz mı?


kilit kaldırma işlemi şuan için yapılıyor arkadaşlar, org, ve info içinde birkaç gündür işlem yapılmıyor demişlerdi bugün itibariyle bu sorunda çözülmüş biraz önce bilgi verdiler.

info domain için iletişim bilgilerini düzenledim transfer kilidini açtım transfer koduda istedim gönderdiler, diğer firmaya transfer işlemi başlattım, bakalım sonuç ne olacak.

Kayyum atandığına dair hiç bir haber sitesinde haberleri göremedim resmi yazıda göremedim merkezi kıbrıs olan bir firmaya kayyum atanmasıda saçma olur  en fazla isimtescilin türkiyedeki ofisine hesaplarına el koyarlar isimtescil.net domaini yine adamların elinde bir şekilde kıbrıs merkezden yada ABD den devam ederler bence kayyum atandı haberlerine inanmayın kayyum atandı haberlerini ortaya atanlarda oradaki domainleri kendi firmalarına çekmek isteyen aç gözlü firmalardır. 

www. isimtescil.net/iletisim.aspx
Merkez Ofis

Adres: Serbest Liman ve Bölge Posta Kutusu NO:489 GaziMağusa / KIBRIS
Tel: +90 850 200 0 444
Faks: +90 216 606 29 89
Email: merkez [at] isimtescil.netAmerika Ofis

Adres: 18552 MacArthur Blvd., Ste. 400 Irvine, CA 92612 United States
Email: info [at] isimtescil.net

İsimtescil'de işe yarar tek bir domainim olduğu için ilk önceliği ona verdim diğerlerini de zamanla taşımaya çalışacağım. Ancak gördüğüm kadarıyla isimtescil'de epey bir domain sahibi olan arkadaş var. Önceliğinizi jabag'ında dediği gibi en çok kazandıran sitelerinize vermeniz daha iyi olur. Açıkçası kayyum bile atansa artık işlerin eskisi gibi olacağını dusunmuyorum. İhs ve ixirhostun güzel kampanyaları mevcut onlara bakmanızi tavsiye ederim. 

isimtescil de yaklaşık 100 adet domainim var. bu haberler çıktıktan sonra aralarından en değerli 15 domainimin transfer işlemlerini başlattım. bugün isimtescil den beni aradılar. domain transferlerinin bir sebebi varmı? özel değilse bizimle paylaşabilirmisiniz dediler. bende çıkan haberlerden dolayı taşıdığımı söyledim. cevap olarak da artık bir şahısa değil devlete ait bir firma olduklarını söylediler. bundan sonra daha güvenilir , tüm kayıtlarının devlet tarafından tutulduğunu ve tüm gelirlerinin de devlete ait olduğunu söylediler. 

bundan sonra ne yapmalıyım, geri kalan domainlerimi tutmalımıyım bilemiyorum. bu konu hakkında bilgisi olan varsa ve burada bizimle paylaşırsa sevinirim.

20 Haziranda isim tescilde kayıtlı 530,010 domain varmış
15 ağustos itibariyle küçük bir kayıpla 524,533 domain barındırıyor isim tescil
55 günde 5500 domain kaybetmiş isimtescil

Haber Kolaj

Yorum Gönder

@name x