NASA Teknolojide Bir Adım İleriye Gidiyor

02 Şubat 2017 Perşembe 09:40
Bu haber 573 kez okundu

Dünya’nın uzay araştırmalarında ön plana çıkmayı başarmış kurumu NASA yeni teknolojisi ile birlikte adeta uzay konusunda bir adım ileriye gitmeyi hedefliyor.

NASA Teknolojide Bir Adım İleriye Gidiyor
 Dünya’nın uzay araştırmalarında ön plana çıkmayı başarmış kurumu NASA yeni teknolojisi ile birlikte adeta uzay konusunda bir adım ileriye gitmeyi hedefliyor. Amerika Birleşik Devleti’nde bulunan merkezden yapılan açıklamada ‘ Artık uzay konusunda ulaşmak istediğimiz hedeflerin daha da üstündeyiz. 2019 yılı itibari ile artık kalıplaşmış birçok sorunun cevabını bulacak ve yeni yatırımlar için kendimizi ön plana çıkaracağız’ denildi. Gelen yeni teknolojiler ile birlikte en çarpısı olanı ise uzun yolcuklar için kullanılacak.

Uzun Yolculuklara Çözüm

Uzay yolculukları uzun süreli olduğu için genelde ölümler veya birçok konuda sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu konuda yapılan yeni teknolojik hamleler ile birlikte artık uzun yolculuklar sıkıntılar ortadan kaldırılacak. Çünkü astronotlar ve gönüllü olan bireyler yolculuğa çıktığı andan itibaren dondurulacak. Bu sayede de hem sağlığını hem de psikolojisini koruma altına alacak. Dünya tarihinde bir ilk olan sistemi uzay araştırma kurumu NASA 2002 yılından beridir geliştirmektedir.

Geliştirilmiş Sistem

Sistem tamamen kişinin dondurulması ile aktif bir halde çalışıyor. Burundan verilen bir sıvı ile birlikte bedenin donması sağlanıyor. Özel odalarda yolculuk sırasında 300 gün kadar bekletiliyor. Bu süreç içerisinde kişinin beyninde veya organlarında herhangi bir sorun açığa çıkmamaktadır.

Ölümcül Vaka Yaşanmayacak

NASA akla gelen ölüm olacak mı sorusuna ise, ‘ Sistemi 200’li yıllardan beridir geliştiriyoruz. Eğer ölüm olacağına inanmıyor olsaydık 2002 yılında kullanırdık. Fakat sıfır sorun olması için bekledik ve daha da geliştirmeye çalıştır. Şimdi kullanılmaya başlandığında ise herhangi bir ölümcül vaka ile karşı karşıya kalınmayacak. Bu nedenle de gönül rahatlığı ile kullanabileceğiz’ denildi. Uzman kişilerin yapmış olduğu tahminlerde ise sisteminin ilk olarak Mars yolculuğunda kullanılması beklenilmektedir. 

Anahtar Kelimeler TeknolojiNASA

Yorum Gönder

@name x