Yahoo sonunda ismini değitiriyor

10 Ocak 2017 Salı 10:31
Bu haber 644 kez okundu

Bundan takriben 6 ay önce Verizon’a 4,8 milyar dolara satılan Yahoo’nun yine yapılanma süreci başladı. Anlaşma dahilinde yüzde 49.5’lik bölümü Verizon’a geçecek olan Yahoo’nun kalan bölümü, Altaba Inc. isminde yeni şirkete dönüşüyor. Şirketin SEC’e ilettiği yazılı dökümanda yer alan bilgilere göre, Marissa Mayer ve Yahoo kurucu ortağı David Filo diğer dört idare heyeti azasıyla beraber Yahoo idare heyetinden istifa ediyor.

Yahoo sonunda ismini değitiriyor
 Bundan takriben 6 ay önce Verizon’a 4,8 milyar dolara satılan Yahoo’nun yine yapılanma süreci başladı. Anlaşma dahilinde yüzde 49.5’lik bölümü Verizon’a geçecek olan Yahoo’nun kalan bölümü, Altaba Inc. isminde yeni şirkete dönüşünüyor. Şirketin SEC’e ilettiği yazılı dökümanda yer alan bilgilere göre, Marissa Mayer ve Yahoo kurucu ortağı David Filo diğer dört idare heyeti azasıyla beraber Yahoo idare heyetinden istifa ediyor.
İzaha göre Altaba’nın yeni idare heyetinde Tor Braham, Eric Brandt, Catherine Friedman ile bunun yanında Thomas McInerney ve  son günlerin en çok konuşulan ismi Jeffrey Smith olmak üzere beş isim bulunuyor. Eric Brandt Altaba’nın idare heyeti başkanı oluyor. Altaba, Yahoo’nun Alibaba’daki yüzde 15 ve Yahoo’nun Japonya’daki yüzde 35.5 Yahoo Japan paylarından oluşuyor. Şirketle alakalı daha yeterli ayrıntı paylaşılmasa da Altaba’nın bir yatırım şirketi olarak çalışacağı belirtiliyor.
Yahoo’nun geri kalan bölümü ise, operasyonel işlerini satın alan Verizon’a entegre ediliyor. Süreçteki ehemmiyetli bir pürüzse, Yahoo’nun peşpeşe güvenlik ve saklılık ile ilgili geçmiş skandallarla gündeme gelmesiyle ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz Ekim’de Verizon, güvenlik skandalları hasebiyle, Yahoo anlaşmasından 1 milyar dolar indirim istemişti. Yahoo tarafından paylaşılan SEC dökümanında, “güvenlik vaziyetleri” hasebiyle, Verizon’ın taleplerine göre yine pazarlığın olası olabileceğine de değiniliyor. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x