Muhammed Öztoprak'tan müthiş bir yazı

15 Kasım 2016 Salı 00:20
Bu haber 1013 kez okundu

Türkiye’de her iktidar, kemer sıkmayı da bir politika olarak sürdürür. “Ülkemiz çağ atladı”, “Milli gelir tavan yaptı”, “Uzaya Türksat Yumuşak G uydusunu yolladık”, “Kendi uçağımızı, tankımızı, silahımızı yaptık” diye politik naralar atılsa da vazgeçemedik biz bu kemer sıkmalardan. Tasarruf tedbirleri adeta Tekalif-i Milliye Emirleri gibi yayınlanır oldu.

Muhammed Öztoprak'tan müthiş bir yazı
 Türkiye’de her iktidar, kemer sıkmayı da bir politika olarak sürdürür. “Ülkemiz çağ atladı”, “Milli gelir tavan yaptı”, “Uzaya Türksat Yumuşak G uydusunu yolladık”, “Kendi uçağımızı, tankımızı, silahımızı yaptık” diye politik naralar atılsa da vazgeçemedik biz bu kemer sıkmalardan. Tasarruf tedbirleri adeta Tekalif-i Milliye Emirleri gibi yayınlanır oldu.

Lafı çok da uzatıp sizi sıkmayayım. Hülasa, anlatmak istediğim, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın milyar dolarlık külfetini 0’a indirecek bir önerim var. Çok merak ettiniz anlaşılan. Evet müthiş önerim “İmamların artık işlerine son verilsin.” 
Türkiye’de 2014 yılı resmi rakamlarına göre 75000 imam görev yapıyor. Aylık imamlara 225 milyon lira ödeniyor. Yıllık bu rakam 2,7 milyar lirayı buluyor. Diyanet’in 1 yıllık bütçesi 5,5 milyar liranın üzerinde. (2013 bütçesi 5,4 milyar TL)

İmamların görevine neden son verilmeli?
Türkiye’de imamların tek yaptığı şey, 5 vakit namaz kıldırmak. Birçok imam bunu bile yapmıyor. Bizzat kendim ve arkadaşlarım bir Berat Kandili’nde bir köy camisine gidip “Hocam bize tesbih namazı kıldırır mısın?” diye sorduk. Köyün ileri gelenleriyle birlikte gittiğimizden “Hayır” diyemedi. Sadece 6 kişiydik. İmam önce bizi vazgeçirmeye uğraştı. “Bu namazı tek kılmak daha faziletli” falan filan dedi. Biz “Hayır hocam. Biz tek kılamıyoruz. Siz kıldıracaksanız kılalım” dedik. İmam kabul etti ve namazı kıldırdı. Ama ne kıldırma. Bir anda “Ben tesbih namazını yanlış mı biliyor muşum” diye düşündüm. Yanlış yunluş kıldırdı namazı bize. Namazın sonunda da bir iki kelam edeyim derken, namazı yanlış kıldırmasından, rezilliğini örtmek için öksürdü de öksürdü. Ben az daha gülme krizine girecektim de neyse tuttum kendimi. İmamın hiç cemaati olmadığından, camiye gelir ezanı okur gidermiş. İmam da, zaten kendi köyü, ekip biçiyor ve bir yandan da maaş alıyor. Şunu da belirteyim. İmam iyi biriydi. Yanlı yapan sistemdi.

Neyse imamların mesleğine “son verilsin” dedim. Bir başka imam da “köyde bir kişi ölse de yarın yıkama param çıksa” diye kısmet bekliyor. Ölüyü yıkamak için para alıyor. Köyde doğum olunca 100 liraya (2008 yılındaki ücreti) Brodway otomobiliyle hasta servisliği yapıyordu.

Neden imamların görevine son verilsin?
Ezanlar merkezi sistemle okunuyor. İmamlar ezan okumuyor. Camiye gitmese de sadece cihazı açık bıraksa, camide imam var gibi ezan sesi duyuluyor. Camiye imamdan başka giden yok ki. Çünkü imam efendi milleti dinden imandan, kendinden soğutmuş.

Neden imamların görevine son verilsin?
Cuma namazından önce vaaz ederlerdi eskiden. Toplumun sorunlarıyla ilgili ihtiyaca göre cemaate vaaz ve nasihatlerde bulunulurdu. Artık vaazlar da hem Cuma namazından önce hem de mübarek gecelerde merkezi sistemle yapılıyor. Örneğin sadece Ulu Cami’de bir imam konuşuyor. Yüzlerce camide aynı imamın sohbeti dinleniyor. Camilerin imamları da ezana kadar oturup vaaz dinliyor.

Mübarek gecelerde ekstra namaz kıldırmıyor
Örneğin geçtiğimiz gün Mevlid Kandili’ydi. Cemaat yalvarıyor imama “Hocam tesbih namazı kılınacak m?” diye. İmamın cevabı hazır “Yalnız kılmak daha faziletli”. Be hey imam efendi. Vatandaş kılmayı bilse, sana sorar mı bunu? Cemaatle kılmak istemesinin nedeni, tek başına kılamaması.

İmamlar bıraksın bu işi.
Cenaze yıkamayan, nafile namaz kıldırmayan, ezan okumayan, sadece 5 vakit namazı kıldıran imam istemiyoruz. Bütçeyi deldiğinize değmiyor.
İntihar vakaları tavan yapmış, boşanmalar had safhada, adam öldürmeler rekora koşuyor. Ahlaksızlık almış başını gidiyor. Sizce bunların sorumlusu kim?
İmamların tek görevi sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarına imamlık etmek mi?
Bence değil.

Muhammed Öztoprak


Haber Kolaj

Yorum Gönder

@name x